Karjeras atbalsta pasākumi Smiltenes vidusskolā

IMG_3957 (Large)

Otrā semestra laikā Smiltenes vidusskolā ir notikuši dažādi pasākumi, kas sniedz atbalstu skolēniem darba pasaules iepazīšanā. 15.februārī skolēni piedalījās Junior Achievement Latvija rīkotajās ikgadējās Ēnu dienās. Vairāk nekā 50 skolēni Smiltenē, Rīgā, Valmierā u.c. iepazinās ar tādām profesijām kā gaisa kuģa stjuarts, satversmes tiesas priekšsēdētājs, LUCFI ūdeņraža enerģētikas materiālu laboratorijas pētnieks, fitnesa treneris, konstruktors, kartogrāfijas inženieris, mārketinga direktors, zobu tehniķis un zobārsts, interjera dizaineris u.c. Nonākot tiešā saskarsmē ar dažādiem speciālistiem, skolēni varēja ieraudzīt dažādu profesiju specifiku, atklāt aizkulises.

Ar 1.aprīli Smiltenes vidusskola piedalās ESF darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa „Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projektā „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Nr.8.3.5.0/16/I/001. Projekta darbu skolā organizē pedagogs – karjeras konsultants – Rita Rozīte.

Aprīlī un maijā skolā norisinājušies vairāki pasākumi. Karjeras dienu laikā pie dažādu vecuma skolēniem viesojās savu nozaru profesionāļi, kuri atklāja profesiju plusus un mīnusus, stāstīja par studiju, darba un izaugsmes iespējām. Kā atzina vidusskolēni, lektori iedvesmoja nebaidīties, domāt ārpus rāmjiem, censties tiekties uz savu mērķi, nesalīdzināt sevi ar citiem, izvēlēties to, kas visvairāk patīk. Bija vērtīgi ieteikumi, ko darīt, kā strādāt ar sevi.  Par tēmu Kā izvēlēties sirds profesiju stāstīja karjeras konsultante Jolanta Priede. Ar zobu tehniķa un zobārsta profesijām iepazīstināja Linda un Mārtiņš Elekši. Nozieguma vietas eksperte Dace Landrāte skolēniem stāstīja par darba ikdienu un ļāva praktiski darboties, savukārt Mārtiņš Vimba iepazīstināja ar darba tirgū nepieciešamajām prasmēm. Sanita Mālkalne stāstīja par medicīnas māsas darba specifiku. NBS pārstāvji Māris Otaņķis un Jānis Iesalnieks skolēnus iepazīstināja ar darba vidi un iespējām militārajā jomā. Miks Dubickis sniedza ieskatu studiju pasaulē, rosināja apsvērt ieguvumus, priekšrocības un iespējas, izvēloties studēt vai nestudēt. Zane Megne dalījās savā personīgajā pieredzē par tēmu Būt līderim – darbā un ikdienā, bet par mērķu izvirzīšanu skolēniem stāstīja Ēriks Dinga.

Devīto klašu skolēni aprīļa beigās apmeklēja pirmo nacionālo jauno profesionāļu meistarības konkursu SkillsLatvia 2017, kura laikā piedalījās karjeras domnīcās, iepazinās un izmēģināja savas prasmes 16 dažādu profesiju parādē. No skolēnu atziņām: šādi pasākumi palīdz saprast, ka ne vienmēr sapņi piepildās uzreiz un, jo gurdāks, radošās un atšķirīgāks tu esi, jo neaizstājamāks, unikālāks darba tirgū tu kļūsti.

Ar inženierzinātņu specifiku iepazīstināja mobilās demonstrāciju laboratorijas TehnoBuss pieredzējušie instruktori. Skolēni iepazinās ar  3D printeri, CNC metāla apstrādes darba galdu (frēze un virpa), izmēģināja spēkus metināšanā u.c. Arī sākumskolas skolēniem tika dota iespēja apmierināt nerimstošo zinātkāri, ielūkojoties, kā izskatās 18 metrus garā TehnoBusa iekšpuse, kas vairākas dienas atradās Smiltenes vidusskolas pagalmā.

Sveicot olimpiāžu uzvarētājus – skolēnus, kuri mērķtiecīgi dodas izvēlētajā virzienā -, skolas pasākumā „Mērķu sasniegšana” ar savu pieredzes stāstu viesojās Māra Upmane – Holšteine un Juris Kalnišs no grupas Astro’n’out.

Darbs karjeras izglītībā turpināsies ar zinātkāres centra ZINOO Lielajām zinātkāres dienām 5.-8. klašu skolēniem un karjeras konsultanta Mārtiņa Geides nodarbību Sociālo tīklu profilu ietekme uz darba meklēšanu 10.un 11.klašu skolēniem. Sākumskolas skolēnus, rosinot domāt par dabaszinātnēm, apciemos izbraukuma sfēriskais kinoteātris – virtuālais planetārijs. Gaidāms radošs, aktīvs un piepildīts mācību gada noslēgums Smiltenes vidusskolā.

Rita Rozīte, Ilva Dūmiņa