VAI KARAVĪRS VAR BŪT ARĪ FOTOGRĀFS, MŪZIĶIS UN VĒSTURNIEKS?

bildee

23.janvārī Smiltenes vidusskolā notika 12. klašu skolēnu tikšanās ar Nacionālo bruņoto spēku virsseržantu Gati Indrēvicu. Gatis ir izvēlējies karavīra profesiju, un tā viņu trīs reizes ir aizvedusi piedalīties starptautiskās militāras operācijās Afganistānā un Irākā. Te ir aizsākusies viņa interese par redzētā dokumentēšanu fotogrāfijās, kas nu ir kļuvusi arī par nodarbošanos. Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
Savu stāstu Gatis iesāka ar izteiksmīgiem melnbaltiem fotomirkļiem no Afganistānas un Irākas, kas bija kā ceļojums citā laikā, telpā un kultūrā. Jauni latviešu karavīri pie militāra auto stūres, noputējis ceļš kara izpostītā nekurienē,  vietējo cilvēku portreti, bērni ar bažīgu skatienu, nabadzības un posta liecības, šāviņu sagrauti mājokļi, kalni un tuksneši. Fotoliecības Gatis papildināja ar stāstu par karavīra profesiju un ikdienu misijā ārpus Latvijas. Vērtējot dzirdēto, 12. b klases skolēns Reinholds sacīja, ka fotogrāfijas deva klātbūtnes sajūtu vietējo cilvēku ikdienā, tās ļāva labāk saprast Latvijas bruņoto spēku karavīru darbu misijās karstajos punktos.

Klātesošie vērtēja  Latvijas armijas lomu starptautisku konfliktu mazināšanā un Latvijas drošības sargāšanā. Pārdomas ikvienam raisīja tas, kā šobrīd ir mainījušies pasaules un Latvijas drošības akcenti – informatīvā telpa ir kļuvusi par jaunu kara un kauju vidi, informācija un propaganda ir aizvien jaudīgāks un bīstamāks ierocis. Gata provokatīvie jautājumi:  “Vai jūs ziniet, kā tiek maldināta skatītāja uzmanība video materiālos? Vai vienmēr pārbaudiet informāciju, pirms ar to dalieties sociālajos tīklos? Vai ziniet, ka propagandas elementi tiek viltīgi iemontēti video pat dažas sekundes garā kadrā?”-  lika vērtēt katra prasmi vērtēt mediju saturu un savu individuālo atbildību Latvijas valsts drošības kontekstā.
Tikšanās turpinājumā Gatis klausītājus iepazīstināja ar savas dzīves otru pusi. Zālē sanākušie tika pārsteigti ar dūdu mūzikas skaņām. Gata mīlestība ir mūzika, no darba brīvajā laikā viņš ir mūziķis bungu un dūdu mūzikas grupā “Auļi”. Līdzās tam  Gatis ir arī viduslaiku vēstures izpētes un rekonstrukcijas entuziasts un nodarbojas ar Livonijas laika karavīru dzīvesveida dokumentēšanu, ļaujot vēsturei atdzīvoties skaņās, tērpos un priekšmetos.  Ikvienam bija iespēja savās rokās turēt īstas bruņinieku bruņas, zobenu un vairogu. Drosmīgākie varēja pielaikot bruņinieka tērpu un sajust uz savas ādas zobenu cīņas draudus.
Gatis Indrēvics mūs iedvesmoja. Iedvesmoja novērtēt, cik labi mēs dzīvojam. Iedvesmoja  izvēlēties profesiju, kam pieder sirds. Iedvesmoja atbildīgi piederēt Latvijai.