Mācību ekskursija, gatavojoties bioloģijas eksāmenam
- Autors: Dace Ciekure
- Sadaļa: Jaunumi
9.martā Smiltenes vidusskolas 12.klases skolēni, kuri padziļināti apgūst bioloģiju, kopā ar bioloģijas skolotāju Ingu Zariņu devās mācību ekskursijā uz Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzeju un SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca” Patoloģijas centru.
Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejā jaunieši iepazinās gan ar pamatekspozīciju, gan izstādi “Snīkeri: eko x ego”, kur atspoguļota mijiedarbe starp sporta un kultūras industrijām, “veselā miesā vesels gars” mārketingu un ražošanas tehnoloģijām. Mēģinot rast atbildi uz jautājumu, kas snīkeru dizaina risinājumos un patēriņa tendencēs dominēs nākotnē – ego vai eko? Izstādes tapšanā piedalījušies snīkeru dizaina izstrādē starptautiski veiksmīgi latviešu profesionāļi – Jānis Šnē un Kristofers Reidzāns. Eksponāti aizlienēti arī no privātkolekcijām, kuru īpašnieki ir gan populāri basketbolisti, gan reperi, mākslas galerijas īpašnieks, restaurators u.c. Izstāde sniedz vispusīgu ieskatu sporta apavu nozarē pēdējo trīsdesmit gadu laikā. Virtuāli varēja aplūkot arī mākslīgā intelekta radītus snīkeru prototipus, NFT produkciju un geimeru “fīčas”. Īpaša vieta atvēlēta dažādiem ilgtspējīgiem risinājumiem, t.sk. jauniem materiāliem, piemēram, mākslīgās ādas spīkeri, kas ražoti no pupiņām, aļģēm vai piepes, jauni modeļi, kas tapuši, pārstrādājot vecos apavus, ierobežojot patērnieciskumu.
Mācību ekskursija jauniešiem pavēra iespēju pirmoreiz viesoties Latvijā lielākajā patoloģijas laboratorijā – SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca” Patoloģijas centrā, kur daudz mācību stundu pavada medicīnas studenti. Skolēni atkārtoja zināšanas par šūnu uzbūvi un darbību, kā arī par dažādām patoloģijām, no kurām visizplatītākais ir ļaundabīgs audzējs. Izglītojošo nodarbību vadīja patoloģe Selga Savčenko. Jaunieši varēja uzdod sev interesējošos jautājumus arī profesoram Sergejam Isajevam. Patoloģijas centra vadītāja Aija Balode jauniešus iepazīstināja ar prezentāciju “Histoloģija kā māksla”.
Skolēni guva vispusīgu ieskatu laboratorijas darbā, kur speciālistiem ļoti ātri un precīzi (jo pacients nereti šajā laikā atrodas uz operāciju galda) jāspēj noteikt, vai audzējs ir ļaundabīgs vai labdabīgs. Jaunieši redzēja, kā norit darbs laboratorijā, kur ik dienu tiek saņemti biopsijas paraugi no visas Latvijas. Iepazinās ar patoloģijas apakšnozarēm – patoloģisko anatomiju (pēta pārmaiņas orgānu uzbūvē slimības laikā) un patoloģisko fizioloģiju (pēta iemeslus, kāpēc ir novirzes orgānos un to sistēmās).
Mācību ekskursijā redzētais un dzirdētais jauniešiem atvieglos gatavošanos priekšā stāvošajam bioloģijas eksāmenam. Īpaši pateicīgi par tikšanos ar Patoloģijas centra darbiniekiem bija skolēni, kuri plāno savu nākotni saistīt ar medicīnu.
Paldies skolas administrācijai par skolēniem sniegto iespēju uzzināt par viņu izvēlēto mācību virzienu vairāk, nekā to ļauj ikdienas mācību process, kā arī gūt daudzveidību priekšstatu par izaugsmes iespējām bioloģijas nozarē.
Paldies SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca” Patoloģijas centra darbiniekiem par jauniešiem veltīto laiku un sirsnīgi uzņemšanu!
Teksts: Baiba Vahere
Foto: no personiskā arhīva