Piektā un sestā šaha turnīra rezultāti

Martā tika aizvadīts piektais šaha turnīrs. Tas bija savā ziņā īpašs. Turnīrā piedalījās viesis – Arvīds Kaupe. Jauniešiem bija interesanti gūt jaunu pieredzi, jo savus pretiniekus jau bija daļēji iepazinuši. Uzvarētāji: 1. vietā – Kārlis Ots, 2.vietā – Arvīds Kaupe, 3.vietā – Marks Sdobnikovs. Sestais šaha turnīrs notika piektdienā, 26.aprīlī. Tuvojoties  pavasarim, dalībnieku skaits aizvien sarūk, arī šoreiz piedalījās tikai 6 dalībnieki. Rezultāti: 1.vietā Marks Sdobnikovs no 12. klases un Kristers Rozentāls no 9. d , 2.vietā Kārlis Brozis no 9 d un 3.vietā Toms Grabovskis no 6. c klases. Maija beigās – 24.maijā plkst.14.40 gaidāms vēl pēdējais noslēdzošais turnīrs, kad atskatīsimies uz visu sezonu kopumā. Nākamgad turnīram būs nepieciešams jauns organizators no skolēnu puses, jo Kārlis Ots šogad beidz skolu un visticamāk nevarēs turpināt turnīru organizēšanu. Teksts un foto: Inguna Kudlāne..

Viktorīna 4. – 6. klasēm “Pārbaudi savu lasītprasmi! Starptautiskā muzeju diena”

Smiltenes vidusskolas bibliotēka aicina 4. – 6. klašu skolēnus piedalīties marta viktorīnā “Pārbaudi savu lasītprasmi!”. Šoreiz viktorīnas tēma ir “Starptautiskā muzeju diena”. Pasaules muzeju kopiena kopš 1977. gada rīko Starptautisko muzeju dienu. Tās mērķis ir veicināt izpratni par muzeju kā nozīmīgu dažādu kultūru mijiedarbības, sapratnes, sadarbības un miera veicināšanas līdzekli. Starptautiskā muzeja diena ir lieliska iespēja pievērst uzmanību muzeju centieniem sekmēt sabiedrības intelektuālo, sociālo un garīgo izaugsmi. Noteikumi vienkārši – apmeklē Smiltenes vidusskolas bibliotēkas interneta vietni un atbildi uz 10 jautājumiem, no trīs piedāvātajiem atbilžu variantiem izvēloties vienu, tavuprāt, pareizo. (Neaizmirstot norādīt arī savu vārdu!) Pareizās atbildes lūgums iesniegt līdz 17. maijam! Viktorīnas uzvarētājs iegūs pārsteiguma balvu! Tāpat 17. maijā tiks noskaidrots, kurš būs gada viktorīnas “Pārbaudi savu lasītprasmi” uzvarētājs...

Izlasītas un novērtētas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023” grāmatas

Noslēdzies “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2023” ekspertu vērtēšanas darbs.  Šogad dalībnieki varēja iepazīties ar latviešu, lietuviešu, igauņu, franču, zviedru, vācu, slovāku, poļu un katalāņu rakstnieku darbiem. Smiltenes vidusskolā grāmatu kolekcijas piecās vecuma grupās vērtēja 95 dalībnieki. Prieks, ka dalībnieku ir vairāk nekā pagājušajā gadā. Par labākajām grāmatām mūsu skolā atzītas: 1.vieta 2.vieta 3.vieta Balvā par ieguldīto darbu žūrijas dalībnieki 27. februārī Smiltenes kinoteātrī noskatījās Rozes Stiebras jauno animācijas filmu “Sirds likums”. Liels paldies Smiltenes kultūras centra vadītājai Evijai Dzvinko par šādu iespēju! Animācijas filma “Sirds likums”        Foto: kadrs no filmas Vērtēšanas eksperti saņēma arī nelielas dāvaniņas. Darbs žūrijā paveikts, tagad ar nepacietību gaidām Lielos lasīšanas svētkus 23. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur tiks paziņotas un apbalvotas ekspertu visvairāk novērtētās grāmatas. Paldies visiem, kuri iesaistās un atbalsta šo programmu. Uz tikšanos grāmatu piedzīvojumos 2024. gadā!..

Izskanējusi konference “Smiltene vēsturisku notikumu krustcelēs”

Izskanējusi konference “Smiltene vēsturisku notikumu krustcelēs”, ko organizēja Smiltenes novada muzejs sadarbībā ar Smiltenes vidusskolu. Konferences mērķis bija iepazīstināt plašāku auditoriju ar muzeja pētījumiem Smiltenes un Smiltenes novada vēsturē. Pētnieku priekšlasījumu temati aptvēra Smilteni un Smiltenes apkārtni dažādos laika posmos – Cērtene un tās pilskalns, 18.gadsimta pārmaiņas un apgaismības idejas Palsmanē pēc pārciestā kara posta un nabadzības, 17. – 19. gs. zemnieku un viņu saimniecību interesantā etimoloģija Blomē, Palsmanē un Mēros, 1918.gada liktenīgie notikumi Vidzemē un Smiltenē. Konferences laiks nav izvēlēts nejauši – tieši februārī pirms 106 gadiem notika pirmās lielinieku organizētās represijas pret Latvijas teritorijas iedzīvotājiem. Par šiem traģiskajiem notikumiem pagājušā gada februārī tapa muzeja izstāde – ekspozīcija “Liktenīgais februāra ceļš”, kam pamatu veidoja Smiltenes novadpētniecības muzeja veiktie pētījumi, bet šogad šo tematu, nu jau konferences ietvaros, turpināja Mg. hist. Lauras Kļaviņas apjomīgā pētījuma “Par lielinieku organizēto Latvijas iedzīvotāju izsūtīšanu 1918. gadā Ziemeļvidzemē un Smiltenē” prezentācija. Tieši tāpēc, papildinot konferenci, skolas bibliotēkā šobrīd izvietota muzeja veidotā ekspresizstāde “Liktenīgais februāra ceļš”.  Terora akciju rezultātā no Smiltenes tika izsūtīti 18 cilvēki – provizors Eižens Bergmanis, Pēteris Pelcis, Jānis Ringmanis, Pēteris Strāls, Mēru muižas īpašnieks Jakobs Hekers u.c. Plašas represijas skāra Cēsis (arestēti 150 cilvēki), Valmieru (120 cilvēki), Strenčus un apkārtni (21......

IZSTĀDE “LIKTENĪGAIS FEBRUĀRA CEĻŠ”

Ja atmiņas spētu runāt skaļi…Tās kliegtu, runātu čukstus, iespējams, pavisam apklustu, ja pārdzīvotais tām liktu bailēs nodrebēt… Ja kāds tās uzrakstījis, tad tikai mūsu ziņā ir piedēvēt tām intonācijas, jo paša rakstītāja jau sen vairs nav ar mums. Mēs varam tikai nedaudz pacelt kāda attiecīga pagātnes laika priekškaru, uzmeklēt atmiņas un ļaut tām runāt pašām… … – tā pagājušā gada februārī Smiltenes novadpētniecības muzejs pieteica  ekspresizstādi “Liktenīgais februāra ceļš”, kas vēstī par vēl pilnībā neizzinātiem un traģiskiem 1918. gada februāra notikumiem Smiltenes un visas Ziemeļvidzemes apkārtnē. Šie notikumi mainīja daudzu cilvēku dzīves, daudziem šejieniešiem bija liktenīgi, kā arī ietekmēja politisko notikumu gaitu tagadējā Latvijas teritorijā. Šogad šo nelielo ekspresekspozīciju instalācijas formātā līdz 1. martam varēs aplūkot Smiltenes vidusskolas bibliotēkā, bet tās pirmo dienu iesāk konference “Smiltene vēsturisku notikumu krustcelēs”. Viens no konferences lasījumiem ir apjomīgs M. hist. Lauras Kļaviņas pētījums “Par lielinieku organizēto Latvijas iedzīvotāju izsūtīšanu 1918. gadā Ziemeļvidzemē un Smiltenē”. Izstāde īsos astoņos skarbos un šķietami formālos soļos izstāsta par notikumiem aptuveni pusotra mēneša garumā, īpaši akcentējot nedēļu no 1918. gada 18. februāra, kad boļševiku spēki realizēja agresīvi militāru operāciju, kuras rezultātā traģiski un bezjēdzīgi dzīvību zaudēja vairāk nekā divdesmit cilvēku, to skaitā arī Mēru muižas īpašnieks Jakobs Augusts......

Viktorīna 7. – 12. klasēm “Latvijas rakstnieki. Jānis Jaunsudrabiņš”

Smiltenes vidusskolas bibliotēka aicina 7. – 12. klašu skolēnus piedalīties februāra viktorīnā “Latvijas rakstnieki”! Šoreiz viktorīnas tēma ir Jānis Jaunsudrabiņš. Jānis Jaunsudrabiņš ir bijis viens no ievērojamākajiem latviešu rakstniekiem, arī dzejnieks, dramaturgs, grāmatu ilustrators un gleznotājs. Jaunsudrabiņš bija viens no pirmajiem latviešu mākslā, kas aizsāka bērnu zīmējumu atdarināšanas paņēmienu. Noteikumi vienkārši – apmeklē Smiltenes vidusskolas bibliotēkas interneta vietni un atbildi uz 10 jautājumiem, no trīs piedāvātajiem atbilžu variantiem izvēloties vienu, tavuprāt, pareizo. (Neaizmirstot norādīt arī savu vārdu!) Pareizās atbildes lūgums iesniegt līdz 29. februārim! Viktorīnas uzvarētājs iegūs pārsteiguma balviņu!..

Viktorīna 4. – 6. klasēm “Pārbaudi savu lasītprasmi! Starptautiskā dzimtās valodas diena”

Smiltenes vidusskolas bibliotēka aicina 4. – 6. klašu skolēnus piedalīties februāra viktorīnā “Pārbaudi savu lasītprasmi!”. Šoreiz viktorīnas tēma ir “Starptautiskā dzimtās valodas diena.”  Starptautiskā dzimtās valodas diena tiek svinēta visā pasaulē katru gadu 21. februārī kopš 1999. gada, kad UNESCO izveidoja valodas piemiņas dienu. Tās izveidošanas mērķis ir veicināt izpratni par pasaules valodu un kultūru daudzveidību, jo liela daļa no pasaules valodām ir apdraudētas un vairums no tām var kļūt par mirušām valodām. Noteikumi vienkārši – apmeklē Smiltenes vidusskolas bibliotēkas interneta vietni un atbildi uz 10 jautājumiem, no trīs piedāvātajiem atbilžu variantiem izvēloties vienu, tavuprāt, pareizo. (Neaizmirstot norādīt arī savu vārdu!) Pareizās atbildes lūgums iesniegt līdz 29. februārim! Viktorīnas uzvarētājs iegūs pārsteiguma balvu!..

Viktorīna 7. – 12. klasēm “Latvijas rakstnieki. Edvarts Virza”

Smiltenes vidusskolas bibliotēka aicina 7. – 12. klašu skolēnus piedalīties decembra viktorīnā “Latvijas rakstnieki”! Šoreiz viktorīnas tēma ir Edvarts Virza.  Edvarts Virza bija viens no nozīmīgākajiem 20. gadsimta latviešu rakstniekiem, arī dzejnieks, prozaiķis, publicists, atdzejotājs, kuram šajā decembrī atzīmējam 140. dzimšanas dienu. Noteikumi vienkārši – apmeklē Smiltenes vidusskolas bibliotēkas interneta vietni un atbildi uz 10 jautājumiem, no trīs piedāvātajiem atbilžu variantiem izvēloties vienu, tavuprāt, pareizo. (Neaizmirstot norādīt arī savu vārdu!) Pareizās atbildes lūgums iesniegt līdz 18. decembrim! Viktorīnas uzvarētājs iegūs pārsteiguma balviņu!..

Viktorīna 4. – 6. klasēm “Pārbaudi savu lasītprasmi! Ziemassvētku tradīcijas pasaulē”

Smiltenes vidusskolas bibliotēka aicina 4. – 6. klašu skolēnus piedalīties decembra viktorīnā “Pārbaudi savu lasītprasmi!”. Šoreiz viktorīnas tēma ir “Ziemassvētku tradīcijas pasaulē.”  Ziemassvētku svinēšanas tradīcijas pasaulē atšķiras, bet visās zemēs šajā laikā cilvēki dāvā viens otram prieku un mīlestību. Ziemassvētki visā pasaulē ir sirds svētki, kad ielūkojamies  sevī un gribam būt labāki. Noteikumi vienkārši – apmeklē Smiltenes vidusskolas bibliotēkas interneta vietni un atbildi uz 10 jautājumiem, no trīs piedāvātajiem atbilžu variantiem izvēloties vienu, tavuprāt, pareizo. (Neaizmirstot norādīt arī savu vārdu!) Pareizās atbildes lūgums iesniegt līdz 18. decembrim! Viktorīnas uzvarētājs iegūs pārsteiguma balvu!..

Hugo Pakalns saņem LNB ceļojošo balvu

Šodien Smiltenes vidusskolā viesojās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, lai mūsu Hugo Pakalnam par uzvaru nacionālajās skaļās lasīšanas sacensībās svinīgi pasniegtu ceļojošo balvu – stikla mākslinieka Ernesta Vītiņa statueti. Svinīgajā brīdī kopā ar Hugo bija Smiltenes vidusskolas bibliotēkas vadītāja Inguna Kudlāne, puiša klases audzinātāja Antra Alksne, kā arī latviešu valodas un literatūras skolotāja Regīna Melzoba un klasesbiedri. Hugo līdz ar uzvaru nacionālajās skaļās lasīšanas sacensībās iecelts arī par LNB bērnu direktoru. Līdz ar to gan viņam, gan viņa vistuvākajai komandai -klasesbiedriem priekšā spraigs gads, par kura spilgtākajiem notikumiem noteikti vēl rakstīsim. Hugo ar saviem Latvijas mēroga panākumiem pierādījis, ka ir prasmīgs lasītājs un prot iedvesmot auditoriju. Latvijas nākotne ir zinoša un gudra jaunā paaudze. Esam lepni, ka Latvijā labākais skaļais lasītājs nāk no Smiltenes novada! Lasīšana ir dziļi intīms process, taču tajā pašā laikā – laba lasītprasme ir būtiskākais priekšnoteikums panākumiem un izaugsmei tik daudzās šās dzīves jomās. Tāpēc par to noteikti jārunā skaļi! Un kādreiz arī jālasa skaļi! Jo lasīt ir stilīgi! Lasot skaļi, skolēni var iedvesmot klasesbiedrus un plašāku auditoriju izlasīt savu mīļāko grāmatu. Tad, ja, lasot skaļi, var vinnēt Vislatvijas konkursā un kļūt par LNB bērnu direktoru, ir taču vērts pacensties, vai......

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux