Smiltenes vidusskolā atrasta demokrātijas formula!
- Autors: Dace Ciekure
- Sadaļa: Jaunumi, Projekti, Vidusskola
22.novembrī Smiltenes vidusskolā ar Demokrātijas simpoziju noslēdzās “Erasmus+” programmas pamatdarbības “Personu mobilitāte mācību nolūkos” projekta “Demokrātijas formula”(nr. 2022-3-LV02-KA154-YOU-00009974) aktivitātes. Diskusijā par jauniešiem aktuāliem jautājumiem piedalījās izglītības ministre Anda Čakša, kura viesojās skolā reģionālās vizītes ietvaros, 14.Saeimas deputāte Ilze Vergina, skolas direktore Inguna Kondratjeva, Smiltenes novada pašvaldības pārstāvji – deputāti Inga Ērgle un Elgars Felcis, kā arī kluba “Māja” pārstāve Rita Aveniņa.
Projekta dalībnieki – jaunieši, viņu līderi un skolotāji no Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas, Balvu Valsts ģimnāzijas, Balvu Profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas, Gulbenes novada vidusskolas un Smiltenes vidusskolas – atskatījās uz paveikto, pārbaudīja “temperatūru” zināšanās par Eiropas Savienību (ES), piedalījās dialogu aplī, debatēs un nākotnes vīzijas darbnīcās, kā arī guva ieskatu ES daudzveidīgajās projektu iespējās.
Pasākuma laikā tika spriests un kopīgi meklētas atbildes uz visai sabiedrībai aktuāliem jautājumiem: vai ir godīgi nodrošināt vienādas izglītības iespējas visiem, neskatoties uz spūlēm vai spējām, vai arī jādod priekšroka labākajiem? Vai vienlīdzība izglītībā mazina smaga darba vērtību? Vai vēlēšanu vecuma samazināšana dotu iespēju jauniešiem un veicinātu demokrātisko iesaistīšanos, vai arī tas apdraudētu vēlēšanu lēmumus pieredzes trūkuma dēļ? Kā nepietiekama minoritāšu pārstāvība medijos veicina stereotipus un naidu, un kā izklaides industrija var veicināt iekļaušanu? Vai radikālisms attaisnojams sociālā taisnīguma panākšanas vārdā? Vai mūsdienās kultūras/valodas identitāte netiek upurēta uz globalizācijas altāra? Vai būtu jāievieš stingrāka cenzūra drošības platformās? Vai sociālās drošības prioritizēšana pār brīvību izteikties negrauj demokrātijas principus?
Projekta ietvaros tapuši vairāki produkti, t.sk. izstrādāta simulāciju spēle “SOLARIS”, kas tika prezentēta noslēguma pasākumā. “SOLARIS” ļauj neformālā gaisotnē pilnveidot izpratni par problēmu risināšanu demokrātiskā sabiedrībā un rīcības principu, kas paredz vienādas tiesības un iespējas dažādu sociālo slāņu un interešu grupu pārstāvjiem.
Jaunieši dienas gaitā daudz diskutēja par sociālo taisnīgumu, manipulēšanu ar demokrātiju, influenceru un slavenību lomu balsošanas izvēlē, par politiskajām kampaņām, tiltu starp paaudzēm, vides ilgtspēju un politisko līdzdalību, kā arī modelēja savas nākotnes vīzijas par Eiropu turpmāko 50 gadu laikā, ņemot vērā lielākos izaicinājumus starptautiskā dialoga veidošanā, visai sabiedrībai aktuālu lēmumu pieņemšanā, izglītībā, profesiju maiņā un citur.
Var strauji mainīties valsts iekārtas, bet sabiedrības domāšana mainās daudz lēnāk. Izaugsmes ceļā gadiem ilgi šķēršļus liek dažādi stereotipi, ko var lauzt tikai toleranta, dialogam atvērta kopiena. Kā pasākuma noslēgumā atzina projekta koordinatore – skolotāja Aiga Sorokina – demokrātija ir darbības vārds. Patiess prieks par jaunajiem – brīvajiem un atklātajiem līderiem, kuri reiz lems par svarīgākajiem valsts dzīves jautājumiem!
Paldies visiem, kuri projekta gaitā veicināja jauniešu izpratni par demokrātiju, palīdzēja viņiem pilnveidot prasmi veidot cieņpilnu dialogu un diskutēt par visai sabiedrībai aktuāliem tematiem!
Teksts un foto: Baiba Vahere
Paraksti bildēm:
Kopbildei:
Demokrātijas formulas atklājēji no Balviem, Alūksnes, Gulbenes un Smiltenes.
4.bildei: Uz Demokrātijas simpozija dalībnieku jautājumiem atbild izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.