Iepazīstamies ar skaisto sveču lējēja amatu
- Autors: Dace Ciekure
- Sadaļa: Jaunumi, Karjeras izglītība
Februāris ir Sveču mēnesis. Smiltenes vidusskolas ēkā Rīgas ielā 16 c var aplūkot skolēnu lieto sveču izstādi, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas zīmola “Sveču darbnīca” īpašniekiem Inesi un Arti Treimaņiem, kuri šoziem, vairākkārt viesojoties skolā, pirmo četru klašu skolēnus iepazīstināja ar sveču lējēja profesiju.
Domājot par sveču lējēja amatu, pirmā nāk prātā Margaritas Stārastes pasaka par Rūķi – Sveču lējēju, kuru visi ļoti cienīja, jo viņš bija tas, kas ziemas tumšajās naktīs gādāja par gaismu. Ne vien to, kas būtiska, lai mēs viens otru saskatītu, bet arī – sirds gaismu, kas tik svarīga, lai ikviens šajā pasaulē justos mīlēts, vajadzīgs un gaidīts…
Arī Inesei un Artim Treimaņiem sveču liešana nozīmē daudz vairāk par biznesu, amatu un vaļasprieku.
Bērni darbojoties uzzināja par šā amata meistariem ikdienā nepieciešamajām rakstura īpašībām un profesionālajām prasmēm. Sveču lējēji dalījās savā pieredzē par to, kas jāņem vērā, lai izlietu skaistu un kvalitatīvu sveci.
Artis Treimanis ir šā amata meistars jau otrajā paaudzē. Diplomēts vides zinātnes speciālists.
Sveču liešana un sveču liešanas komplektu izgatavošana ir ģimenes ziemas bizness. Vasaras mēnešos daļa Arta domu un sirds pieder Tauriņu mājām Siguldā un Tērvetē.
Treimaņu ģimenē allaž godā turētas senču tradīcijas. Tiekoties ar skolēniem, sveču lējēji bērnus vispirms iepazīstināja ar latviešu tautas ticējumiem par sveču liešanu. Daži atraisīja sirsnīgus smieklus, jo lejot sveces, jāvalda labestībai un jautrībai. Sveču lējēji nedrīkst dusmoties, jo tad sveces degot dūmo un sprakšķ…
Uzņēmējdarbību sāk 19 gadu vecumā
Treimaņu ģimene sveču liešanas biznesam pievērsās 2010. gadā. Toreiz uzņēmuma direktoram Artim Treimanim bija tikai 19 gadi un viņš, apņēmības pilns izveidot savu uzņēmumu, devās uz Ventspils biznesa inkubatoru, lai lūgtu padomu un finansiālu atbalstu biznesa uzsākšanai.
“Mamma daudzus gadus nostrādāja rūpnieciskajā sveču ražošanā Ventspilī un Dobelē, tāpēc šī joma man ir pazīstama jau kopš bērnības,” stāsta uzņēmējs. “Mūsu pirmais produkts bija sveču liešanas komplekts. Toreiz šī lieta bija ļoti modē, un precei pircēju netrūka. Tie joprojām ir lielā cieņā, jo piedāvā iespēju mājas apstākļos ātri un vienkārši pagatavot sveces pašiem.
Studiju laikā man vienmēr bija paša pelnīta kabatas nauda. Paralēli darbojāmies Ventspils Amatu mājā. Kad pārcēlāmies dzīvot tuvāk Rīgai, iekārtojām darba telpas Rīgā.”
Artis Treimanis ir laimīgs, ka var nodarboties ar to, kas no sirds patīk, sagādāt prieku citiem un ar to arī nopelnīt. Uzņēmējs uzskata, ka sveču lējēja profesija mūsdienās ir tikpat aktuāla kā senāk. “Cilvēki aizvien vairāk novērtē roku darbu. Daudzi, ja vien ir tāda iespēja, priekšroku dod mājražotāju precēm, nevis rūpnieciski ražotām lietām.”
Tāpat ļoti lielā cieņā ir Treimaņu sveču liešanas meistardarbnīcas. Ziemas mēnešus skolas un bērnudārzi uz tām pat gaida rindā.
Kādi ir galvenie priekšnoteikumi, lai jaunietis veiksmīgi izveidotu savu biznesu? – “Viss sākas ar labu ideju un uzticēšanos pašam sev. Ir jābūt apņēmībai un pacietībai savu sapni realizēt, jāprot ieklausīties citu uzņēmēju pieredzē un, ja nepieciešams, palūgt arī padomu, ” uzskata Artis Treimanis. “Grūtības nevar uztvert kā bīstamu un nepārvaramu šķērsli. Tās vēsta – laiks pilnveidoties un kaut ko mainīt… Ja iesi līdzi laikam, ja strādāsi ne vien peļņas dēļ, bet vispirms domāsi par to, lai sagādātu prieku citiem, tad veiksies arī tavā biznesā!”
Iepazīšanās ar sveču lējēja amatu notika ESF projekta Nr. 8.3.5.0/16/I001”Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
Teksts: Baiba Vahere
Foto: Dace Ciekure, Baiba Vahere, Inese Raiskuma