“ Ikviens var būt līderis” jeb mobinga mazināšanas pasākums Smiltenes vidusskolā
- Autors: Dace Ciekure
- Sadaļa: Jaunumi
9.februāris Smiltenes vidusskolā iesākās neierastāk. Jau no paša rīta 7. un 11. klašu skolēni pulcējās skolas lielajā zālē uz kopīgu skolēnu pašpārvaldes organizētu pasākumu ar nosaukumu “ Ikviens var būt līderis”. Tā mērķis – mazināt mobingu jauniešu vidū, uzlabot pozitīvu un iekļaujošu vidi, piedāvājot radošas saliedēšanās aktivitātes visiem dalībniekiem. Vienpadsmitie kopā ar septītajiem darbojās kopā jauktās grupās. Vienlaikus ar pasākuma aktivitātēm tika aktualizēti pārmaiņu programmas “Līderis manī” principi un piederības sajūta skolai. Pasākuma galvenais fokuss bija mazināt vardarbību un izstumšanu, pielietojot principu “mācāmies viens no otra, ieklausāmies viens otrā”.
Stacijas tika izvietotas dažādās vietās skolas ēkā, skolēni tās apmeklēja citu pēc citas un līdzdarbojās – tika veidoti video par “ Līderis manī” principiem, plakāti vai kolāžas par tēmu – “Ar ko es lepojos savā skolā”, jaunieši tikās uz sarunu stacijā “ Empātijas aplis” , kurā septītajiem bija iespēja pajautāt jebko viņus interesējošu vienpadsmitajiem, savukārt vienpadsmitie dalījās savā pieredzē un redzējumā par vidusskolēna dzīvi un ne tikai, jaunieši izkustējās “ ledus laušanas” spēlē – “paspēj noķert birsti”, kā arī anonīmi dāvināja viens otram komplimentus.
Jaunieši ļāva vaļu iztēlei, kopīgi padomājot, kas būtu mūsu skola, ja tā būtu, piemēram, transportlīdzeklis, supervaronis, gadalaiks, krāsa, sporta spēles vai dzīvnieks. Izskanēja dažādi varianti, tomēr vienbalsīgi tika atzīts, ka Smiltenes vidusskola būtu Betmens, jo gan skolas, gan šī supervaroņa prioritātes ir citu labklājība – skola sniedz drošu un draudzīgu vidi, Betmens aizsargā no ļaunuma. Ja Smiltenes vidusskola būtu sporta spēles, tad noteikti volejbols – iemīļota un populāra sporta spēle un jau tradicionālās Volejbola naktis, kurās aktīvi piedalās ne tikai skolēni, bet arī skolotāji.
Pasākums izskanēja ar kopīgu refleksiju, kurā skolēni gandrīz vienbalsīgi atbalstīja šādu pasākumu rīkošanu arī nākotnē. Viņi atzina, ka šādas neformālas tikšanās dažādu vecumposmu jauniešiem rada drošu un atbalstošu vidi, kur ikviens tiek uzklausīts, iedrošināts un novērtēts. Tika sniegta iespēja izpaust sevi, domāt “ ārpus rāmjiem” un ļaut vaļu radošumam.