Ar izciliem panākumiem pārstāvēta skola Latvijas skolēnu ZPD konferencē

riga1 – kopija

Smiltenes vidusskolas 12.klases skolēni Una Gaine, Marta Kulberga un Eduards Dāvis Putrālis 22.maijā ar izciliem panākumiem pārstāvēja Vidzemes reģionu un Smiltenes vidusskolu Latvijas skolēnu 48. zinātniskās pētniecības darbu (ZPD) konferencē Rīgā. Una Gaine un Marta Kulberga nopelnīja 2.pakāpes diplomu, bet Eduards Dāvis Putrālis mājās atgriezās ar 3.pakāpes diplomu. Konferencē piedalījās 476 Latvijā labāko ZPD autori ar 418 zinātniskās pētniecības darbiem. Paldies jauniešiem par ieguldīto darbu, kā arī skolotājiem Andrejam Miķim, Tīnai Deinai Kukurītei un Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta vadošajam pētniekam, fizikas zinātņu doktoram, Unas Gaines un Martas Kulbergas zinātniskajam konsultantam Mārtiņam Zubkinam par jauniešu izaugsmē ieguldīto darbu!

“Konkurence bija ļoti liela, pētījums ieguldījām daudz laika un darba… Jā, par sasniegto ir gandarījums,” atzīst Una un Marta, kuras pārstāvēja Smiltenes vidusskolu un Vidzemes reģionu Latvijas mērogā ar pētījumu “Fotohromā itrija oksihidrīda pārklājuma adhēzijas un termiskās stabilitātes pētījums pielietošanai viedajos logos”. Una visvairāk novērtē to, ka pētnieciskā darba laikā iemācījusies analizēt datus un apguvusi programmas, ko savā darbā izmanto arī zinātnieki. “Vēl bija interesanti iepazīties ar ZPD autoriem no citām skolām,” atzīst Una. Savukārt Martai piedalīšanās ZPD konferencēs palīdzējusi pilnveidot prezentēšanas prasmes. Abām vērtīga pieredze bija arī pētnieciskā darba rakstīšana divatā. Šajā ziņā palīdzēja spēja vienai otru uzklausīt un papildināt, lai kopā sasniegtu iespējami labāku rezultātu.

Una pēc vidusskolas plāno studēt LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē, bet Marta vēlas nākotni saistīt ar inženieriju.

Par Unas un Martas panākumiem liels prieks un gandarījums arī viņu ZPD vadītājam, skolotājam Andrejam Miķim. “Meitenes pētījumā ieguldīja tiešām lielu darbu. Una un Marta pētīja labākos materiālus, kas šobrīd atrasti logu ražošanai. Viņu atziņas var būt noderīgas logu ražotājiem, izvēloties izejmateriālus, kas pasargā telpas no pārkaršanas. Stikla pārklājums – itrija oksihidrīds ultravioletā starojuma ietekmē iekrāsojas tumšāks, samazinot siltuma iekļūšanu telpās, līdz ar to tajās nevajag vai vajag daudz mazāk izmantot kondicionēšanas sistēmas,” informē skolotājs Andrejs Miķis. “Savukārt dienās, kad saulīte paslēpusies aiz mākoņiem, pārklājums paliek blāvāks.”

Eduarda Dāvja Putrāļa ZPD darba temats – “Sausnas sagremojamības un kopproteīna ietekme uz piena izlaukumu”. Pēc vidusskolas Eduards Dāvis plāno doties uz Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, bet pēc tam atgriezties ģimenes lauku saimniecībā “Kalējiņi 1”, kuras pamatnozare ir piena lopkopība. Domājot par saimniecības izaugsmi, tapa arī piena lopkopībā nozīmīgais pētījums. “ZPD tapšana nebūt nebija tik viegla, kā varbūt izskatās no malas. Tā aizņēma gan daudzus vakarus, gan nācās ņemt talkā arī naktis. Taču, lai gūtu labus panākumus, tikpat būtisks kā pats pētījums ir arī prezentēšanas prasmes,” atzīst Eduards Dāvis, kurš arī šajā – 12.klašu jauniešiem tik intensīvajā laikā – turpina dejot jauniešu deju kolektīvā “Buki” un piedalīties orientēšanās sacensībās. Vēl Eduards Dāvis ir mednieks.

Eduarda Dāvja ZPD vadītāja – Smiltenes vidusskolas jaunā un talantīgā biologijas skolotāja Tīna Deina Kukurīte, kura nesen Latvijas zāļu ražotāja AS “Olainfarm” un SIA “Centrālā laboratorijas” konkursā “Starp mums ir ķīmija” saņēma stipendiju kā viena no trim Latvijā labākajām jaunajām bioloģijas skolotājām. “Eduards Dāvis ir ļoti mērķtiecīgs, sadarbībai atvērts jaunietis ar labām oratora prasmēm,” jaunieti raksturo skolotāja. Sadarbība ar Eduardu Dāvi ZPD tapšanā arī viņai bija jauna un vērtīga pieredze – skolotāja pirmoreiz bija ZPD darba vadītāja visos tā izstrādes posmos – sākot ar skolas, novada un beidzot ar reģiona un Latvijas mēroga konkursu. “Tāpat turpināt uz priekšu,” skolotāja vēl Eduardam Dāvim, no sirds laimīga, ka jaunieša darbs augstu novērtēts arī Latvijas mērogā.

Eduards Dāvis šodien jau kārtoja ķīmijas eksāmenu, Una un Marta gatavojas eksāmenam, kas būs pēc dažām dienām. Vēlam veiksmi un labus panākumus eksāmenos, lai piepildās visi viņu sapņi un ieceres!

Teksts: Baiba Vahere

Foto: no personiskā arhīva