Par nākotnes ceļa izvēli un “ceļazīmi” uz augstskolu

- Autors: Dace Ciekure
- Sadaļa: Jaunumi, Vidusskola
Smiltenes vidusskola noslēgusi sadarbības līgumu ar nodibinājumu “Alūksnes un Apes novada fonds” par “Alūksnes un Apes novada fonda” Programmas “A un A novada Jaunie talanti” projektu “Smiltenes vidusskolai”. 31. martā notika pirmā projekta aktivitāte – 11. un 12. klases skolēnu tikšanās ar psiholoģi, sistēmisko ģimenes psihoterapeiti, supervizori un lektori Ingu Jurševsku.
Projekta mērķis – veicināt Smiltenes vidusskolas skolēnu padziļinātu zināšanu un prasmju attīstību STEM, medicīnas un uzņēmējdarbības jomās. Ieceres īstenošanai ziedoti 8000 eiro.
Pirmajā nodarbībā iesaistījās 78 skolēni, tostarp vairāki, kuri izvēlējušies saistīt nākotni ar medicīnu un veselības aprūpi.
Ja vidusskolēniem, kas mācās 10. klasē, vēl laiks padomāt, ko darīs pēc skolas beigšanas, tad 12. klašu jauniešiem jau pēc pāris mēnešiem priekšā būtiskā izvēle. Inga Jurševska nodarbībā ar jauniešiem pārrunāja viņu nākotnes ceļa izvēli, kā arī dalījās pieredzē par eksāmenu laika spriedzes pārvarēšanu.
“Eksāmena rezultāti bieži vien ir kā “ceļazīme” uz augstskolu. Nepietiekams vērtējums var būt šķērslis studijām izvēlētajā augstākajā mācību iestādē vai budžeta programmā. Paša un vecāku gaidas, finansiālais spiediens – tas viss kopā reizēm noved spriedzē, kas traucē produktīvi strādāt, saņemt zināšanām un prasmēm atbilstošu vērtējumu, sasniegt iecerēto,” atzīst Inga Jurševska.
Lektores mērķis, vadot nodarbību, – sarunu ar jauniešiem pietuvināt iekšējiem procesiem, kas skar katru cilvēku spriedzes situācijā. “Tāpēc tapa tikšanās laikā minētais un redzētais spriedzes termometrs. Vienlaikus ilustrējot to, ka zināma spriedzes deva mums katram ir laba, mobilizējoša un vajadzīga. Savukārt, sastopties ar pārmērīgu spriedzi un dažādiem stresa faktoriem vienlaikus, cilvēki nonāk zonā, kur uztraukums vairs nepalīdz un traucē pieņemt svarīgus lēmumus, parādīt zināšanas un prasmes, izraisa miega traucējumus, piesārņo galvu ar daudz sasprindzinošām un biedējošām domām,” informē Inga Jurševska.
Psihoterapeite nodarbībā ar vidusskolēniem pārrunāja risinājumus spriedzes mazināšanai, rosinot ieklausīties ķermenī, pilnveidot kognitīvos procesus un rūpēties par emocionālo veselību. “18, 19 gadu vecumā visbiežāk palīdz tieši ikdienas fiziskās aktivitātes. Tā kā ķermenis, prāts un emocijas ir savā starpā cieši saistītas, tad parūpējoties par vienu no tiem, palīdzam arī pārējiem,” pieredzē dalās Inga Jurševska.
Ance Pogule mācās 11. klasē. Pagaidām viņa vēl nav izlēmusi, ko darīs pēc vidusskolas, bet viens no sapņiem ir – saistīt nākotni ar medicīnu, iespējams, kļūt par psihoterapeiti. Ingas Jurševskas vadītajā nodarbībā viņa nostiprinājusi zināšanas par to, kā sevi nomierināt stresa situācijās. Šī prasme tuvākajā laikā visvairāk noderēs, sadzīvojot ar neziņu par gaidāmajiem eksāmenu uzdevumiem un arī pašos eksāmenos. “Agrāk spriedzes termometrs rādīja paaugstinātu temperatūru pirms uzstāšanās deju koncertos, bet šī jau ir pazīstama situācija. Sākot dejot, uztraukums ātri vien pāriet,” pārliecinājusies Ance. Lai tāpat ir arī eksāmenos!
Nākamā jaunā projekta aktivitāte plānota 4. aprīlī.
Baiba Vahere