Smiltenes vidusskolas skolēni nostiprina praksē uzņēmējdarbības prasmes

24.jpg

Latvijas uzņēmēji pārsteidz pasauli. Bet panākumu pirmsākumi visbiežāk meklējami mazotnē, pirmajā pašu gatavojā un skolas tirdziņā pārdotajā vaska svecītē, vafelītē, krellītēs, telpu dekorā, Ziemassvētku atklātnītnē. Un šo sarakstu varētu papildināt vēl ilgi. Jo bērnu izdomai un radošumam nav robežu. Par to pārliecinājāmies arī šā gada Mārtiņdienas tirdziņā.

Preces, glīti iesaiņotas, bija viena par otru skaistākas. “Lai tirdziņā veiktos, pārdevējam jābūt laipnam, runīgam, jāpasaka paldies par pirkumu. Tad pircēji noteikti gribēs pie tevis atgriezties vēl kādreiz,” pirmajā uzņēmējdarbības pieredzē dalās bērni. Preces cena atkarīga no tās tapšanā ieguldītā laika, izejmateriāliem un pieprasījuma. Katram jau gribas arī mazliet nopelnīt.” Rēķinot, cik naudiņas jāprasa par vairākiem pirkumiem, cik jāizdod, mazie uzņēmēji priecājās, ka matemātikas stundās nav slinkojuši.

Čaklākie savām precēm izdomājuši arī zīmola nosaukumu.

Visplašākā klāstā tirdziņā bija pārstāvēti dažādi kārumi un rotas. Vairākums jauno uzņēmēju prata arī izstāstīt, kā tie tapuši. Kristers dalījās pieredzē, kā gatavota piparkūku mīkla. Līna bija gatava dalīties makarūnu gatavošanas noslēpumos.  Jēkabs stāstīja, kā viņa mājās tapis kaņepu aizdars. Tālis šogad uz tirdziņu atnesis auzu pārslu un šokolādes cepumus. Recepti abi ar mammu paņēmuši no kādas pavārgrāmatas.

Elza tirgoja kopā ar tēti gatavotās cidoniju sukādes, Keita – garšīgus ķiploku grauzdiņus.

“Omītei un opītim ir daudz bišu stropu. Pieci no tiem uzticēti man,” stāsta Artūrs, kurš tirdziņā pārdeva medu. “Bites savalda ar dūmiem. Vēl biškopim svarīgi zināt, kā bitītes pasargāt no visādiem parazītiem,” stāsta Artūrs. Emma tirgoja kopā ar tēti lietās vaska svecītes. “Mums arī mājās ir daudz bišu. Sveču liešana nav grūta, bet prasa pacietību. Kamēr izkausē vasku, sagatavo formiņas ar deglīti… Kad vasks saliets formās, jāgaida vismaz stundu, līdz tas sacietē.”

Emīlija pārdeva Ziemassvētku un Jaunā gada apsveikumu kartiņas. Katrs darbs – no ieceres līdz tās īstenošanai aizņēmis vairāk nekā stundu. Vizuālās makslas talantu Emīlija izkopusi Smiltenes mākslas skolā. Eva uz tirdziņu atnesusi pašas gatavotos telpu dekorus. “Visvairāk laika aizņēma izejmateriālu sagatavošana,” atzīst mazā uzņēmēja, lepna par to, ka visi dekori ir no dabas materiāliem. Dizaina idejas Eva atradusi internetā.

Vairāki tirgotāji atzīst, ka viņiem sagatavoties tirdziņam visvairāk palīdzējušas omītes. Tirdziņā varēja iegādāties arī viņu austos lupatu deķīšus, adītos cimdus un zeķes. Tikpat mīļi bija vērot, kā viņas, atnākušas iepirkties un atbalstīt mazos tirgotājus, gādīgi rūpējās, lai mājās priecīgs aizietu ikviens…

Jaunie uzņēmēji atzīst, ka Mārtiņdienas tirgus esot laba iespēja piepildīt kādu sen lolotu sapni vai papildināt krājkasīti.

Teksts un foto: Baiba Vahere

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux