Brīvprātīgais darbs – iespējas jauniešiem
- Autors: Dace Ciekure
- Sadaļa: Jaunumi
Pirms 30 gadiem – 1987. gadā sāka darboties Erasmus programma kā neliela augstākās izglītības studentu mobilitātes shēma. Kopš sākuma, kad pirmajā gadā piedalījās tikai 3200 studentu, Erasmus kļuvusi par vienu no vissekmīgākajām programmām. Izmantojot šo programmu, 9 miljoni guvuši iespēju studēt, strādāt un apgūt darba pieredzi ārzemēs.
2014. gadā tika radīta programma “Erasmus+: Jaunatne darbībā”, kas ilgst no 2014. līdz 2020. gadam. Tā balstīta uz neformālo izglītību – mācīšanos, kas piemērota ikviena dalībnieka interesēm un vajadzībām. Tās mērķis paaugstināt jauniešu prasmju un spēju līmeni, stiprināt Eiropas pilsonības apziņu, solidaritāti un iecietību jauniešu vidū, rosinot iesaistīties ES nākotnes veidošanā.
Informāciju par šiem dažādajiem projektiem mēs varam uzzināt gan internetā, gan arī dažādos informatīvos materiālos, bet interesantāk par to uzzināt no jauniešu – projektu dalībnieku pieredzes un atsauksmēm.
22. novembrī šāda iespēja bija Smiltenes vidusskolas 10. klašu skolēniem pasākumā, ko rīkoja Smiltenes novada bibliotēka sadarbībā ar Europa Direct informācijas centru Valmierā. Smiltenes novada “Lejas Varicēnos” pašlaik dzīvo un strādā 2 brīvprātīgās programmas “Erasmus+” ietvaros Mariam Tlashadze no Gruzijas un Lucie Horau no Francijas, apgūstot zināšanas permakultūrā. Prezentācijās, video filmiņās un sarunās skolēni uzzināja gan par jauniešu iespējām Eiropas brīvprātīgā darba programmā, gan par katras dalībnieces valsts simboliem, kultūru un skaistākajām vietām. Jaunietes bija sagatavojušas muzikālu priekšnesumu un kā īpašs pārsteigums bija viņu izpildītā dziesma latviešu valodā – “Skaista ir mana Latvija”. Smiltenes novada bibliotēkas ESIP koordinatore Alda Liuke bija sagatavojusi informatīvo izstādi “Erasmus+: Jaunatne darbībā”. Ikviens interesants ar to var iepazīties Smiltenes novada bibliotēkā līdz 15. decembrim.
Eiropas brīvprātīgais darbs ir izaicinājums jauniešiem. Gūstot jaunu dzīves pieredzi, iepazīstot citas valsts kultūru, dodot ieguldījumu sabiedrības, labā tiek veicināta ikviena personiskā izaugsme.
10.a klases skolniece Amanda Pērkone: “Manuprāt, šis bija lielisks veids kā uzzināt ko jaunu par divām brīnišķīgām valstīm. Tas nav tāpat kā izlasīt informāciju internetā, tā ir cilvēku reāla pieredze, uzaugot un dzīvojot šajās zemēs. Man ļoti patika tas, ka meitenes atskaņoja savu valstu himnas, parādīja nacionālos tērpus, kā arī nacionālos ēdienus. Prezentācijas beigās bija iespējams uzdot jautājumus vai parunāties ar meitenēm individuāli, kas bija lieliska iespēja uzzināt vēl vairāk par sevi interesējošām tēmām.
Mani, kā cilvēku, kurš pats vēlas doties apmaiņas programmās, šī saruna ļoti iedrošināja iet uz savu mērķi un apceļot pasauli ar Erasmus programmu. Meitenes apgalvoja, ka ceļojot uz citām valstīm tu šo valsti un tās kultūru iepazīsti tikai virspusēji, toties, dzīvojot tur ilgāku laiku, jūties kā iedzīvotājs un sastopies ar ikdienas dzīvi. Abām meitenēm novēlu visu to labāko un ceru, ka viesošanās Latvijā viņām ilgi paliks prātā.”
Alda Liuke