Vairāk nekā 300 grāmatas, kurās minēta Smiltene
- Autors: Dace Ciekure
- Sadaļa: Bibliotēka, Jaunumi
Smiltenes vidusskolas bibliotēkas vadītājas Ingunas Kudlānes gandrīz gadu rūpīgi lolotā iecere piepildījusies! 12.decembrī izstāde “Smiltene 100 grāmatās” atvērta skatītājiem! Aicinām ikvienu interesentu līdz 14.decembrim Smiltenes vidusskolā, Dakteru ielā 27, literatūras klasē (blakus zālei) no plkst. 15.00 līdz 17.00 apskatīt skolas bibliotēkas darbinieku kopdarbu.
Izstāde par 100 grāmatām, kurās pieminēts Smiltenes vārds, ir dāvana Smiltenei un smilteniešiem Latvijas simtgadē. Bibliotēkas vadītāja Inguna Kudlāne piedzīvojusi negaidīti lielu smilteniešu atsaucību un iecerēto simts grāmatu vietā izstādē apskatāmas vairāk nekā 300. Taču ik pa laikam klāt nāk vēl kāda. Bibliotekāres par to tikai priecājas.
Katru iespieddarbu uz izstādi atvedis savs stāsts. Inguna Kudlāne tajos nesavtīgi dalās ar bibliotēkas apmeklētājiem. Gatavošanās izstādei viņu savedusi kopā ar daudziem interesantiem cilvēkiem un sagādājusi ne vienu vien patiesu pārsteigumu. Nāciet un piedzīvojiet tos arī jūs!
Bibliotekāru sadarbībā izauklēta ideja
“Izstādes idejas autore patiesībā ir Gaujienas bibliotēkas bibliotekāre Inga Apsīte, manas kolēģes Adrijas Rubinas mamma. Viņa kolekcionēja grāmatas, kurās pieminēts Gaujienas vārds,” stāsta Inguna Kudlāne.
Bibliotekārēm sadarbojoties tapa divas izstādes. Viena par grāmatām, kurā pieminēta Gaujiena, otra – par Smilteni.
“Darbs bija liels un apjomīgs. Taču tiklīdz informācija par to parādījās presē, sāka zvanīt un nākt cilvēki. Atsaucība bija patiešām necerēti liela!”
Bibliotēkas vadītājai Ingunai Kudlānei, pēc izglītības – vēsturniece, svarīgi, lai izstādei savāktā informācija atvieglotu darbu cilvēkiem, kas pētīs Smiltenes kultūrvēsturi. Bibliotekāre pateicas ikvienam, kurš uzticēja izstādes rīkotājiem sev tuvās grāmatas – Marikai Pētersonei, Mārai Gālei, Mārai Zelmenei, Vijai Meistarei, Ilgai Eislerei, Ārijai Veitmanei u.c.
Skaists komandas darbs
“Patiesībā tas bija viens liels kopdarbs,” atzīst Inguna Kudlāne. “Smiltenes vidusskolas bibliotekāre Adrija Rubina apkopoja datus par grāmatām, kurās pieminēts Smiltenes vārds, kā arī sagatavoja prezentāciju par izstādi. Skolas bibliotekāre Daiga Ote palīdzēja iekārtot izstādi, Gunta Bērziņa daudz iesaistījās organizatoriskos darbos. Bijām viena liela un skaista komanda, kurā katrs strādāja pēc labākās sirdsapziņas.
Izstādes tapšanā daudz palīdzēja Smiltenes bērnu nodaļas bibliotekāre Sanita Lārmane. Visu laiku sazinājāmies un sadarbojāmies arī ar Smiltenes novada bibliotēkas vadītāju Intu Mežuli, bibliogrāfi Aldu Liuki un Smiltenes tehnikuma bibliotekāri Āriju Māliņu. Bibliotekāre Aira Stūre ieguldīja lielu darbu izstādes idejas popularizēšanā, Smiltenes novada bibliotēkā ierīkojot īpaši šim nolūkam veltītu stendu.”
Ir un vēl būs pārsteigumi
Inguna Kudlāne, iepazīstoties ar iestādei atnestajām grāmatām, bijusi patīkami pārsteigta, cik daudz dzejoļu krājumos, romānos, stāstos, novelēs un enciklopēdiska rakstura grāmatās minēta Smiltene. Par daudzām pat prātā neienāca, ka tajās var būt arī Smiltenes vārds.
“Iepazīstoties ar izstādi, uzzināsiet, ko Smiltenē visvairāk novērtējis populārais dziedātājs Mārtiņš Freimanis, kuru Smiltenes namu gleznojis vecmeistars Edgars Vinters, kāda saistība ar Smilteni bijusi izcilajam arhitektam Eiženam Janišam, kurš projektējis Kanādas Vankūveras operas namu un citas Kanādā nozīmīgas ēkas,” stāsta Inguna Kudlāne. Smiltenes vidusskolas pensionētā mūzikas skolotāja Māra Zelmene atnesa grāmatu par latviešu komponistu un pianistu Arvīdu Žilinski. Iepazīstoties ar grāmatu, uzzinājām vairākus interesantus, jau sen labi aizmirstus faktus arī par pašu skolotāju Zelmeni.”
Izstāde patiešām ir liela dāvana ikvienam, kurš lepojas ar Smilteni, kuram interesē tās kultūrvēsture un personības, kas satikušās šajā, vienā no latviskākajām mazpilsētām.
Uzzināts daudz jauna
Pirmā, laikrakstā “Ziemeļllatvija” uzzinājusi par šādas izstādes ieceri, atsaucās smilteniete Māra Gāle. Viņa arī bija viena no pirmajām izstādes apmeklētājām. Māra Gāle izstādei atnesusi vairākas sev tuvas grāmatas. Vispirms jau dzeju, kas veltīta Smiltenei.
“Man pašai vistuvākais ir Imanta Ziedoņa dzejoļu krājumā “Ceļa sentiments” publicētais dzejolis, kas ir dāvana Smiltenei kā latviskākajai mazpilsētai,” stāsta Māra Gāle. “Ļoti gribējās, lai izstādē būtu arī kāda grāmata, kas pārstāvētu jomu, kurā esmu nostrādājusi daudzus sava mūža gadus.” Māra Gāle pēc izglītības ir ceļu inženiere un viņas darba vieta bija SIA “8CBR”. Atnestās grāmatas, kurās Smiltene vairākkārt pieminēta kā “ceļinieku galvaspilsēta” – Viļa Andersona “Ceļi Latvijā” un “Laikmeti un ceļi”.
Māra Gāle, līdzīgi citiem apmeklētājiem, rūpīgi izpēta katru izstādē izvietoto grāmatu, ieskatās lappusēs, kurās piemēta Smiltene. Viņa Smiltenes vidusskolas bibliotekāriem novēl tikpat enerģiski turpināt iesākto un vēl daudz skaistu izstāžu…
Baiba Vahere