Domājot par nākotnes iespējām, iepazīstam uzņēmumus Vidzemē

IMG_2126 (Large)

Pirms Lieldienām, 28. un 29.martā Smiltenes vidusskolas 8.b un 8.c klase devās mācību ekskursijā, lai iepazītos ar uzņēmumiem  „Latvijas ķiploks” un  „Laureta Candles”.  Tā kā bijām Cēsīs, devāmies arī uz Cēsu vēstures un mākslas muzeju, lai pilnveidotu vēstures zināšanas, baudītu unikālas kultūras vērtības tepat, rokas stiepiena attālumā no mājām.
Emocijām bagātā diena iesākās Raunā, kur uz otrajām brokastīm mūs viesmīlīgi sagaidīja uzņēmuma „Latvijas ķiploks” īpašnieces. Iepazinām uzņēmumu, tā tapšanas priekšvēsturi, idejas un vērtības. Bija iedvesmojoši klausīties, kā no mazas idejas var izaugt reāls uzņēmums, kas gatavs augt, attīstīties un savu produkciju popularizēt  arī aiz Latvijas robežām. Uzzinājām, ka, lai kļūtu par šāda uzņēmuma īpašnieku, jābūt drosmīgam, ar ticību savai idejai, neatlaidīgam un jāriskē. Vajag iet un darīt, meklēt iespējas, nevis gaidīt, ka viss pats notiks. Redzējām ne tikai gaišo pusi, bet arī grūtības, izaicinājumus, ar ko jāsaskaras uzņēmējdarbībā. Novērtējam pieredzi, ko guvām, redzot uzņēmuma  līdzšinējo attīstību.  Atklājām, cik liela nozīme ir arī zīmolvedības pasākumiem, lai īstenotu ieceres. Apbrīnas vērts bija pieredzes stāsts par uzņēmuma logo tapšanu. Noslēgumā diskutējām par jaunu cilvēku iespējām Latvijā, degustējām „Latvijas ķiploka” produkciju, bijām pārsteigti, cik gardas var būt ķiploku karameles.
No Raunas devāmies Cēsu virzienā, kur iegriezāmies sveču darbnīcā „Laureta Candles”.  Katram tika dota iespēja izliet savu īpašo sveci. Iepazinām uzņēmuma koncepciju, filozofiju, produkciju. Darba procesā ieguvām  zināšanas par to, kādam jābūt šāda veida uzņēmuma darbiniekam – atbildīgam, precīzam, rūpīgam, radošam, enerģiskam, ar vēlmi darīt savu darbu pēc labākās sirdsapziņas. Iepazinām sveču liešanas tehnoloģijas, dekorēšanas iespējas.  Uzzinājām, ka sveces var izgatavot ne tikai no parafīna, bet arī no  bišu, rapšu un sojas vaska. Sapratām, ka uzņēmējdarbībā visu laiku jāseko līdzi aktualitātēm, lai konkurenti neapsteidz. Ļoti svarīga ir reklāma, menedžments, produkcijas kvalitāte. Labākā reklāma ir klienta atzinība. Nepārtraukti vērīgi jālūkojas uz pasauli, jo nekad nevar zināt, kurā mirklī atnāks kāda ģeniāla ideja, kas var noderēt uzņēmuma attīstībā. Pārsteidza īpašnieces stāsts par to, kā nejauši, ražošanas procesā radās jauns produkts no sojas vaska un skaidām, kas pielietojams kā ekoloģisks iekurs kamīniem vai griliem.
Noslēgumā devāmies aplūkot Cēsu pili, kur paviesojāmies gan viduslaiku cietumā, gan svinību zālē. Redzējām Cēsu pilsētas panorāmu un pilnveidojām savas zināšanas vēsturē, arheoloģijā, mākslā, kultūrā u.c. Mācību ekskursija īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” pasākuma „Ražots Latvijā”, apakšpasākuma  „Iepazīšanās ar Latvijā audzētu ķiploku pārstrādi uzņēmumā SIA „LATVIJAS ĶIPLOKS”” ietvaros.

Smiltenes vidusskolas 8.b un 8.c klase