Galda spēļu karalis – šahs Smiltenes vidusskolā

sahs (7)

Interese, aizrautība, smiekli – tā varētu raksturot atmosfēru Smiltenes vidusskolas bibliotēkā 9.novembra pēcpusdienā.

Bibliotēkā tika aizvadīts šaha turnīrs. Tas bija viens no jaunumiem skolas dzīvē, ko organizēja 12.klases skolēns Kārlis Ots. Ikdienā viņš pats aizraujas ar šaha spēli un labprāt iesaista arī citus skolas biedrus. Atsaucība no skolēnu puses bija pietiekami liela, turnīrā piedalījās 14 dažādu vecumu skolēni no 7. līdz 12. klasei. Pavisam tika aizvadītas 5 kārtas.
1.vietu ieguva pats organizators Kārlis, kuram pieredze šaha turnīros Valkā ļāva apsteigt citus pretiniekus un nezaudēt nevienu spēli.
Eduards Vilkasts, 2. vietas ieguvējs, parādīja izcilu šaha stratēģiju un vēlmi gūt panākumus, atpaliekot no uzvarētāja vien par puspunktu, vienā no spēlēm gūstot neizšķirtu rezultātu. Balvā saņēma šaha spēles komplektu un ceļojošo trofeju, ko Kārlis izgatavojis pats savām rokām.
3.vietu ieņēma Ričards Āgaris, kurš, savukārt bija patiesi izcils pretinieks visiem dalībniekiem. Viņa taktika lika citiem saspringti cīnīties, lai viņu apsteigtu. Tikai viena zaudēta spēle ļāva ieņemt trešo vietu.
Marks Sdobnikovs no trešās vietas atpalika vien par puspunktu, arī pelnīti piesaistīja uzmanību, jo viņš izrādīja lielu pacietību un stratēģisko domāšanu un lika nevienam vien trūkties savstarpējā cīņā. Trīs uzvaras un 5.vietu ieguva Kurts Apsītis,  Ritvars Grants (abi no 11.klases) un Dāvis Matīss Zviedris no 8.d klases.

Šaha turnīrs Smiltenes vidusskolas bibliotēkā bija notikums, par kuru paši puiši teica, ka vajadzētu atkārtot. Skolēniem bija iespēja ar aizrautību pavadīt laiku, kā arī iegūt personīgus sasniegumus. Turnīrs parādīja, ka šahs ir spēle, kas prasa ne tikai gudrību, bet arī izturību un koncentrēšanās spējas. Tā attīsta jauniešos stratēģisko domāšanu. Dažam varbūt tas bija pirmais mēģinājums sacensties šajā spēlē, varbūt arī izpratne par šaha gājieniem vēl gluži nebija skaidra, tomēr pieredze rodas darot. Vecāko klašu puišiem brīžiem bija jāatzīst, ka arī jaunākie nemaz nav tik viegli uzvarami pretinieki.

Organizators, Kārlis Ots, ar prieku secina, ka turnīrs bija veiksmīgs, un skolas bibliotēkā varētu notikt vairāk šādi pasākumi, lai veicinātu šaha popularitāti skolēnu vidū. Savukārt dalībnieki bija ļoti apmierināti ar  sacensību garu un pozitīvajām emocijām. Šaha turnīrs deva viņiem iespēju pārbaudīt savas prasmes un veidot jaunas draudzības. Daži teica, ka līdz nākamajam turnīram jāpatrenējas.

Visbeidzot, šis šaha turnīrs parādīja, ka šaham ir spēja saistīt un iedvesmot skolēnus. Tas arī atklāja jaunus talantus un veicināja šaha popularitāti Smiltenes vidusskolas vidē.

Foto un teksts: Inguna Kudlāne, Smiltenes bibliotēkas vadītāja