Gatavojoties reģionālajai ZPD konferencei

1

7.februārī Smiltenes vidusskolas notika skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konference. Tajā savus pētījumus 11. klašu skolēniem prezentēja skolas labāko zinātniski pētniecisko darbu (ZPD) autori, kuru darbi izvirzīti sūtīšanai uz ZPD reģionālo konferenci.

11.klašu skolēniem tā bija iespēja gūt pieredzi projektu darbu izstrādē, tēmu izvēlē un prasmē prezentēt pētījumus.

Skolas konferencē tika aizstāvēti 11 darbi par aktuāliem tematiem dažādās nozarēs – medicīnas un veselības zinātnēs, sociālajās zinātnēs, dabaszinātnēs, lauksaimniecības nozarē, inženierzinātnēs un tehnoloģijās. Pētījumu autori – 12.klašu skolēni: Eva Evelīna Krūmiņa, Kristiāna Kļaviņa, Monta Sorokina, Laura Ceriņa un Megija Kazeka, Alīna Zīle, Bella Agnija Vāciete un Karīna Skudriņa, Agnese Janmuktāne un Loreta Mūrniece, Ralfs Krūmiņš, Ernests Eglītis un Rūdolfs Vahers.

Labāko darbu vidū visvairāk pētījumu bija veltīti medicīnas un veselības zinātnēm, kā arī sociālajām zinātnēm.

Evas Evelīnas Krūmiņas, Kristiānas Kļaviņas un Elīzas Kauliņas pētījumi ir to labāko darbu vidū, kas izvirzīti sūtīšanai uz ZPD reģionālo konferenci. Elīzas Kauliņas pētījuma temats – Trauka tilpuma noteikšana ar matemātisko modelēšanu un IT rīku izmantošanu. Eva Evelīna pētīja mazkustīga dzīvesveida ietekmi uz stāju, bet Kristiāna Kļaviņa – greipfrūtu ietekmi uz medikamentiem. Arī nākotnes profesijas izvēle abām klasesbiedrenēm līdzīga – gan Eva Evelīna, gan Kristiāna plāno studēt medicīnu.

Nora Vīvuliņa – par kontracepciju jauniešiem, Alīna Zīle – par veģetāra un vegāna uztura ietekmi uz cilvēka organismu, Monta Sorokina – par ūdens cietības ietekmi uz nierakmeņu veidošanos.

Ralfs Krūmiņš, izstrādājot ZPD darbu, pievērsās sev tuvajai lauksaimniecības nozarei. Viņa pētījuma temats – Makroelementu un augsnes pH līmeņa ietekme uz ziemas rapša attīstību.

Pētījumus sociālajās zinātnēs prezentēja Laura Ceriņa un Megija Kazeka, Bella Agnija Vāciete un Karīna Skudriņa, Agnese Jaunmuktāne un Loreta Mūrniece, Ernests Eglītis, Rūdolfs Vahers. Ernests Eglītis analizēja LR ārlietu ministra Edgara Rinkēviča komunikāciju vietnē Twitter par karu Ukrainā laika posmā no 2022 gada 11. februāra līdz 11. aprīlim.  Laura Ceriņas un Megija Kazekas kopīgā pētījuma temats – Multifunkcionāla rīka izveide Braila raksta apguvei. Bella Agnija Vāciete un Karīna Skudriņa prezentēja pētījumu Vizuālā mācību rīka izveide imigrantu integrācijai Latvijā, Agnese Jaunmuktāne un Loreta Mūrniece – par patriotismu Smiltenes vidusskolas jauniešu vidū, Rūdolfs Vahers – par plānoto valsts aizsardzības dienestu un Smiltenes vidusskolas jauniešu attieksmi pret to.

Pētniecisko darbu vadītāji: izglītības metodiķe Daina Zelmene, skolotāji: Inga Zariņa, Iveta Šmuāne un Jānis Celmiņš. Pēdējie mēneši Smiltenes vidusskolā pagāja kā zinātniskajā laboratorijā. Pētījumi aizņēma daudz jauniešu laika un prasīja arī ļoti nopietnu papildu darbu skolotājiem. Konsultēšanās un saziņa bieži ieilga līdz pat vēlam vakaram.

Kādas ir jauniešu domas par galvenajiem priekšnoteikumiem, lai izstrādātu kvalitatīvu pētniecisko darbu?

Ernests Eglītis: “Lai darbs izdotos, svarīga ir tēmas izvēle. Laba tēma motivē, liek pētīt un iedziļināties arī tad, kad paliek grūti un zūd pacietība. Mana pētījuma tēma par ārlietu ministra Edgara Rinkēviča komunikāciju sociālajā medijā Twitter mani piesaistīja, jo interesē līderība un politikas veidotāju komunikācija ar sabiedrību kritiskās situācijās.”

 Ralfs Krūmiņš: Sapratu, ka darbs jāsāk savlaicīgi. Rezultātu, protams, ietekmē arī tēmas izvēle. Tai jābūt tādai, kas piesaista, balstītai savā pieredzē.  Es pētīju makroelementu un augsmes ph līmeņa ietekmi uz ziemas rapša attīstību. Darbu veikt iedvesmoja vectēva saimniecībā  novērotais  un mērķis nākotnē studēt Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē. Līdzās teorētiskai informācijas analīzei darbojos arī praktiski – veicu eksperimentus, laboratorijas darbus, audzēju un vēroju rapša sēklu dīgšanu un augšanu atšķirīgās vidēs.”

Nora Vīvuliņa: “Pētījuma tēmu izvēlējos saistītu ar manu nākotnes profesiju – darbu medicīnā. Izstrādājot ZPD, iemācījos strādāt ar apjomīgu informācijas daudzumu, to noformēt atbilstoši pētnieciskā darba prasībām. Pētījuma ietvaros intervēju ginekoloģi – dzemdību speciālisti Daci Jēkabsoni. Sapratu, ka intervijas sagatavošana prasa nopietnu izpētes darbu pirms intervijas un rūpīgu jautājumu izvēli, prasmi reaģēt uz sarunas pavērsieniem intervijas laikā.  Intervija mani iedvesmoja, sapratu, ka izvēle studēt medicīnu ir pareiza.”

Reģionālajai skolēnu ZPD konferencei izvirzītos darbus izvērtēs recenzenti – Latvijas augstskolu mācībspēki. To, kuru pētījumu autori tiks uzaicināti pārstāvēt Smiltenes vidusskolu reģionālajā ZPD konferencē, uzzināsim 3. martā.

Taču vislielākā vērtība ir skolēnu pētījumos ieguldītais darbs, pieredze un atziņas, kas viņiem noteikti atvieglos studijas augstskolā.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux