IZSTĀDE “LIKTENĪGAIS FEBRUĀRA CEĻŠ”

maza

Ja atmiņas spētu runāt skaļi…Tās kliegtu, runātu čukstus, iespējams, pavisam apklustu, ja pārdzīvotais tām liktu bailēs nodrebēt… Ja kāds tās uzrakstījis, tad tikai mūsu ziņā ir piedēvēt tām intonācijas, jo paša rakstītāja jau sen vairs nav ar mums. Mēs varam tikai nedaudz pacelt kāda attiecīga pagātnes laika priekškaru, uzmeklēt atmiņas un ļaut tām runāt pašām…

… – tā pagājušā gada februārī Smiltenes novadpētniecības muzejs pieteica  ekspresizstādi “Liktenīgais februāra ceļš”, kas vēstī par vēl pilnībā neizzinātiem un traģiskiem 1918. gada februāra notikumiem Smiltenes un visas Ziemeļvidzemes apkārtnē. Šie notikumi mainīja daudzu cilvēku dzīves, daudziem šejieniešiem bija liktenīgi, kā arī ietekmēja politisko notikumu gaitu tagadējā Latvijas teritorijā.

Šogad šo nelielo ekspresekspozīciju instalācijas formātā līdz 1. martam varēs aplūkot Smiltenes vidusskolas bibliotēkā, bet tās pirmo dienu iesāk konference “Smiltene vēsturisku notikumu krustcelēs”. Viens no konferences lasījumiem ir apjomīgs M. hist. Lauras Kļaviņas pētījums “Par lielinieku organizēto Latvijas iedzīvotāju izsūtīšanu 1918. gadā Ziemeļvidzemē un Smiltenē”.

Izstāde īsos astoņos skarbos un šķietami formālos soļos izstāsta par notikumiem aptuveni pusotra mēneša garumā, īpaši akcentējot nedēļu no 1918. gada 18. februāra, kad boļševiku spēki realizēja agresīvi militāru operāciju, kuras rezultātā traģiski un bezjēdzīgi dzīvību zaudēja vairāk nekā divdesmit cilvēku, to skaitā arī Mēru muižas īpašnieks Jakobs Augusts Hekers, kura celtajā kungu mājas ēkā mājvietu šobrīd radis Smiltenes novadpētniecības muzejs.

Dokumentālās neitralitātes formālums vēl vairāk kontrastē ar “kailo” cilvēcību, akcentējot un padarot redzamus šo cilvēku pārdzīvojumus un briesmu pilno ceļu pretī liktenim, kuru realizēja viņu vērtībām sveša, nesaprotama un agresīva vara.

Muzeja PALDIES – Ingunai Kudlānei un Smiltenes novada bibliotēka, īpaši Aldai Liukei, arī Livai Blatei un Mia Josephine Veit.

Izstādes dizains un ideja – Smiltenes novadpētniecības muzejs (Smiltenes novadpētniecības muzejs Mēru muižā)

Dizaina druka – ITS Tehnoloģijas (ITS Reklāma)

#Smiltenesnovads #novadpētniecība #vēsture #Mērumuiža #februāris #izstādes

Smiltenes muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Vita Blate

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux