Jaunumi Smiltenes vidusskolas pirmsskolā
- Autors: Dace Ciekure
- Sadaļa: Jaunumi
9.janvārī Smiltenes vidusskolā tika atvērtas 3 jaunas pirmsskolas grupas. Līdz ar to janvāra un februāra mēnesī galvenokārt norisinājās adaptācijas periods. Februāra otrajā pusē bērni jau bija iejutušies un sākuši iesaistīties grupiņu nodarbībās un citās ikdienas aktivitātēs.
Iejusties palīdzēja gan aizraujošas un izzinošas rotaļas, gan izglītojošas spēles. Grupas “Ezīši” skolotājas Inga Štroha un Jolanta Ivanova stāsta: “Mēs, grupas skolotājas, kopā ar auklīti turpinām palīdzēt bērniem iejusties, iepazīties ar bērnudārza ritmu un dienas režīmu. Palīdzam bērniem iepazīt krāsas un figūras ne tikai ar galda spēlēm, bet arī ar pašdarinātām didaktiskajām rotaļām. Sīko pirkstu muskulatūru regulāri attīstām ar dabas materiāliem: kastaņiem, zīlēm, čiekuriem, pupiņām, kā arī ar plastilīniem, kinētiskām smiltīm un papīru plēšanu. Bērniem ļoti patīk, un ikdienu priecīgāku rada muzikālās rotaļas, sporta nodarbības, būtiska loma arī nodarbībām logopēdes vadībā.”
Tā kā viens no veiksmīgas adaptācijas pamatiem ir mājīgas telpas, tiek domāts, lai grupas labiekārtotu. Piemēram, “Ezīšos” ir izveidotas leļļu, mašīnu un celtniecības rotaļu zonas un arī atpūtas zona, kurā var ērti atpūsties, skatīties grāmatas un paplašināt vārdu krājumu.
Janvāra mēnesī “Taurenīšu” grupiņā ar bērniem darbojās Terēzes Šaumbergas mamma. Viņa mācīja bērniem no dzijas darināt puķītes un bumbulīšus.
Skolotājas Anžela Mālkalne un Gunta Dzērve par labajiem darbiem savā grupiņā stāsta: „27. janvārī Smiltenes vidusskolas „Pūcīšu” grupa „Eko skolas” ietvaros pilnveidoja savas zināšanas par veselīgu uzturu. Praktiski darbojoties, izgaršoja un izsmaržoja dažādas ogas un dārzeņus. Bērniem bija jāatpazīst ogas un dārzeņi. Kopā noteicām visskābākās un vissaldākās ogas. Bērni secināja, ka visskābākās ogas ir dzērvenes, tad upenes, avenes, mellenes un zemenes. Nodarbības noslēgumā zīmējām atklātnītes „Ēd veselīgi!””
Līdzās nodarbībām pirmsskolas grupās tiek svinēti arī gadskārtu svētki. Grupiņā „Zaķēni” 9.februārī tika atzīmēta Meteņdiena. Bērni skolotāju vadībā bija sagatavojuši maskas. Grupas skolotājas Laila un Ilze informē: „Mūzikas skolotājas aicināti, bērni sasveicinājās ar Saulīti un, sasēdušies vilcieniņā, devās izbraucienā, pakavējoties dažādās interesantās pieturās. Jautrās rotaļās un dziesmās pavadīts, ceļojums tuvojās izskaņai. Tad bērni izrībināja arī pašgatavotus skanošos instrumentus, tā pavadot prom ziemu un gaidot pavasari.”
Februāra sākumā pirmsskolā laiks tika veltīts, lai uzzinātu vairāk par rakstnieci Margaritu Stārasti un grāmatām. Bērni pagatavoja savu grāmatu, gāja ciemos uz skolas bibliotēku, iepazina bibliotekāres darbu.
Bērni iepazina mūzikas pasauli. Pagatavoja mūzikas instrumentus no saimnieciskiem un dabas materiāliem. Nedēļas laikā centās izprast, kas ir stīgu, taustiņu un pūšamie instrumenti, kādas ir augstas un kādas zemas skaņas.
Marta pirmajā nedēļā pirmsskolā gaidām pavasari. Runājam par vitamīniem dabā, stādām sīpolus, garšojam dzērvenes, ķiplokus, sīpolus, rutkus, ābolus, pīlādžus, upenes, mellenes.
Pirmie divi mēneši jaunajās grupās ir paskrējuši ļoti ātri. Janvāra sākumā bērni iepazina savus jaunos grupas biedrus, mācījās ievērot grupas noteikumus, tika sekmēta savstarpējās sadarbības prasmju attīstība, ņemot vērā, ka katrs esam individualitāte, bet grupā ir jādarbojas visiem kopā.
Informāciju apkopoja pirmsskolas metodiķe Vita Leite