Lai vasara paietu droši un laimīgi…

vasara

Sācies ilgi gaidītais vasaras brīvlaiks. Novēlam visiem saviem skolēniem jauku atpūtu un daudz skaistu piedzīvojumu! Taču statistika vēsta, ka tieši vasarā visbiežāk notiek dažādi nelaimes gadījumi, kuru sekas reizēm beidzas traģiski vai jūtamas gadiem ilgi. Tāpēc – būsim piesardzīgi un neaizmirsīsim par drošību!

Mediķu novērojumi vēsta – visbiežāk negadījumos cieš bez pieaugušo uzraudzības atstāti bērni, skolēni.

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests aicina vecākus pārrunāt ar bērniem jautājumus, kas saistīti ar ugunsdrošību uz ūdens, kā izvairīties no nelaimes gadījumiem un, kā rīkoties, ja pašam vai apkārtējiem draud briesmas.

Mediķi atzīst, ka visbiežāk traumas vasaras mēnešos tiek gūtas, šūpojoties, braucot ar divriteni, lēkājot uz batutiem, pārgalvīgi uzvedoties pie ūdenstilpnēm un saskarsmē ar dzīvniekiem.

Drošāk ceļot kopā ar draugiem

Drošāk un arī interesantāk ir ceļot kopā ar draugiem!

Ja paredzama ilgstoša uzturēšanās saulē, noteikti lietojiet galvassegas. Vasarā ik dienu slimnīcās tiek nogādāti cilvēki, kuriem veselības problēmas izraisījusi pārkaršana, organisma atūdeņošanās.

Dodoties garākos pārgājienos vai izbraukumos, vienmēr ņemiet līdzi līdzekli pret saules apdegumu, pretinsektu līdzekli, dzeramo ūdeni, aptieciņu ar pretstāpju līdzekļiem, brūču apstrādāšanas līdzekļiem, marles saiti un plāksteriem. Parūpējieties par piemērotu apģērbu. Laivu braucienos noteikti noderēs ūdensdrošs telefona maciņš.

Neaizmirstiet par drošības pasākumiem arī uz ūdens!

Neatstājiet bez pieskatīšanas ugunskurus, priekšroku dotiem speciālām, tiem paredzētām vietām un neļaujiet bērniem lēkt pāri ugunskuram (īpaši – ar viegli uzliesmojošām, sintētiskām drēbēm mugurā). Nemetiet ugunskurā sintētiskos materiālus, kas izdala indīgas vielas!  Sargājiet no apdedzināšanās pie griliem mazos bērnus un ievērojiet degmaisījuma lietošanas noteikumus.

Peldvietā

Pārrunājiet, kā rīkoties, lai sauļojoties negūtu apdegumus, ko darīt, ja bērns iekļuvis straumē, kas jāņem vērā, spēlējoties ūdenī un peldot uz piepūšamajiem matračiem.

Izvēlieties oficiālās peldvietas, kur pēkšņi nekļūst dziļš un nav spēcīgas straumes. Neraugoties uz mediķu brīdinājumiem, katru vasaru iet bojā jaunieši, kas mēģina sevi pierādīt, lecot no liela augstuma uz galvas ūdenī.

Indīgi augi, čūsku, insektu un mājdzīvnieku kodumi

Iepazīstiniet skolēnus ar Latvijā biežāk sastopamajiem indīgajiem augiem. Mazām meitenītēm ļoti patīk plūkt puķes, bet, noplūcot indīgu augu, tas var beigties ar ādas apdegumu. Pārrunājiet, kā rīkoties, ja iekodusi čūska, ērce vai bite!

Atgādiniet bērniem, ka nevajag aiztikt svešus mājdzīvniekus. Pat tad, ja  tie izskatās mīļi un draudzīgi. Ja tomēr noticis nenovēršamais, pēc dzīvnieka koduma (pat ja tas ir neliels un vainīgais ir pašu mājdzīvnieks) bērns noteikti jāaizved pie ārsta, kurš ieteiks, ko darīt tālāk, jo pastāv risks saslimt ar trakumsērgu. Katru gadu no dzīvnieku kodumiem cieš simtiem bērnu visā pasaulē.

Plītis, elektroierīces, asi priekšmeti, indīgas vielas

Bērniem mājās paliekot vieniem, bieži traumas rodas, neprasmīgi rīkojoties ar plītīm un elektroierīcēm. Neatstājiet maziem bērniem pieejamā vietā krūzes ar karstu šķidrumu, uz plīts malas – karstus katlus vai pannas. Vienmēr skatieties, lai pannas rokturis pavērsts pret sienu, nevis ir viegli aizķerams, garām skrienot bērniem.

Rosiniet bērnus nodoties hobijiem, kas prasa darbošanos ar asiem priekšmetiem, kad mājās ir pieaugušie!

Atgādiniet, kā rīkoties, ja telefons kļūst karsts. Atgādiniet skolēniem, ka, atstāti saulē, tie var eksplodēt.

Nelejiet limonādes pudelēs indīgus šķidrumus un neatstājiet tos bērniem pieejamās vietās! Mediķiem bieži nākas cīnīties par bērnu dzīvību,  kurai briesmas radījuši mazajiem pieejamā vietā atstāti stipras iedarbības medikamenti, veselībai bīstamas vielas saturoši šķidrumus, no apšaubāmas kvalitātes rotaļlietām izkritušas baterijas, sīki, mazuļa kuņģī nonākuši priekšmeti. Atgādiniet to arī mazuļu vecākajiem brāļiem, māsām un vecvecākiem!

Velosipēdistiem, skrituļotājiem, skeitbordistiem

Eksperti, braucot ar divriteni, iesaka likt galvā ķiveri. Īpaši – bērniem līdz 12 gadu vecumam, kā arī tad, ja skolēns ar divriteni piedalās treniņos un sacensībās. Pirms skolēns atklāj riteņbraukšanas sezonu, pārbaudiet, vai velosipēds ir tehniskā kārtībā. Pieradiniet bērnus un jauniešus pirms katra brauciena pārbaudīt, vai velosipēdam strādā bremzes un ritenim ir braukšanai atbilstošs gaisa spiediens riepās.

Lieciet, lai skolēni atkārto ceļu satiksmes noteikumus, pārrunājiet, kā velosipēdam jāšķērso iela. Ja skolēns nejūtas droši, labāk lai viņš braukšanai izmanto ietves.

Velosipēdam jābūt aprīkotam ar atstarotājiem. Braucot  tumsā, noteikti jābūt lukturim. Priekšā – baltam, aizmugurē – sarkanam. Vislabāk, ja velosipēdists ir tērpies košas krāsas apģērbā. Braucot tumsā, drošāks ir apģērbs, kurā iestrādāti atstarotāji.

Skrituļojot, atpūšoties ar skeitborda dēli noteikti jālieto arī elkoņu un ceļu sargi. Rosiniet skolēnus nebūt pārgalvīgiem, izrādot viens otram dažādus akrobātikas elementus.

Ja vecākie brāļi vai māsas vēlas uz velosipēda vizināt jaunākos, noteikti jālieto velo sēdeklītis. Vasaras mēnešos slimnīcās regulāri nonāk bērni ar potītes lūzumiem, kas radušies, ieraujot kājas riteņa spieķos.

Drošības nosacījumi – arī uz batuta

Drošības nosacījumi jāievēro arī uz batuta. Tos pārkāpjot, bērni bieži gūst smagas augšējo un apakšējo ekstremitāšu, kā arī galvas un muguras traumas. Uz batuta vienlaikus var atrasties tikai viena persona.

Sargies pats, sargās Dievs!

Skolēnus bieži piesaista jaunbūves un vecas, pamestas mājas. Taču arī “ciemošanās” tajās nereti beidzas traģiski, ar smagām traumām.

Ja skolēns dodas atpūsties, ārpus mājām, vienmēr vienojaties, cikos viņš atgriezīsies. Tāpat vecākiem jāzina, kurp bērns dodas.

Arī jau jaunāko klašu skolēniem jāzina, kādās situācijās jāzvana uz tālruni 112, kā rīkoties, ja notikusi nelaime.

Vēlreiz pārrunājiet, kā rīkoties, ja pie durvīm zvana svešinieks vai arī cenšas pievērst skolēna uzmanību uz ielas.

Sena tautas gudrība vēsta: Sargies pats un sargās Dievs! Sargāsim savus bērnus un jauniešus!

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux