Māras Dāmes stipendiāti: Simona Sarkangalve, Alise Zvejniece un Dāvis Grabovskis

dame

Pirmajā septembrī apliecinājumus par piešķirto Smiltenes vidusskolas absolventes Māras Dāmes stipendiju 350, 300 un 250 eiro vērtībā saņēma 11. klases skolniece Simona Sarkangalve, 12.klases skolniece Alise Zvejniece un 11. klases skolnieks Dāvis Grabovskis. Jaunieši saka vissirsnīgo paldies mecenātei un atzīst: šis novērtējums un materiālais atbalsts viņus noteikti motivēs censties vēl vairāk. Simona, Alise un Dāvis skolā sevi apliecinājuši kā mērķtiecīgus, darbīgus un emocionāli inteliģentus jauniešus, kuriem ļoti rūp viņu izaugsme. Visi atnākuši uz Smiltenes vidusskolu ar mērķi pēc tās absolvēšanas studēt augstskolā un piepildīt lielus sapņus.

Simona, Alise un Dāvis prot izcili organizēt savu laiku tā, lai mācību darbs ietu roku rokā ar sabiedriskajām aktivitātēm un sirdi sildītu prieks par iespēju ļauties vaļaspriekiem.

Vasarā jaunieši labi atpūtušies un tagad apņēmības pilni atgriezušies skolā. Simona un Alise par emocionāli saviļņojošāko šās vasaras pasākumu uzskata Dziesmu un deju svētkus. Alise tajos piedalījās deju kolektīva “Buki” sastāvā, Simona uz Dziesmu un deju svētkiem devās kopā ar deju kolektīvu “Buku studija”. Savukārt Dāvim vislielāko gandarījumu šovasar sagādājusi iespēja piedalīties orientēšanās sacensībās “Kāpa 2023”.

Simona un Dāvis vasarā arī izmantoja iespēju pastrādāt un mazliet piepelnīties.

Māras Dāmes stipendiju piešķir par sasniegumiem iepriekšējā mācību semestrī. Simonai tajā vidējā atzīme bija 8,7 balles, Alisei – 8,6, bet Dāvim 7,9. Simona un Alise ļoti aktīvi darbojās arī skolas jauniešu pašpārvaldē. Alise pagājušā mācību gadā tika ievēlēta par Smiltenes vidusskolas jauniešu pašpārvaldes prezidenti.

Simona ar labiem panākumiem pārstāvēja skolu bioloģijas, ķīmijas un ģeogrāfijas valsts olimpiādēs, ķīmijā un bioloģijā iegūstot 1. vietu novadā, bet ģeogrāfijā – 2. vietu novadā. Pēc vidusskolas viņas sapnis ir doties uz Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāti. Izraudzītais mērķis patiesi augsts, bet Simonu grūtības nebaida. Arī ikdienā – ja kaut kas jāizdara, tad jāizdara. Atpūsties var pēc tam. Viņas pieredze vēsta – ja, ilgi nevilcinoties izpildi to, kas jāizpilda, pietiek laika ne vien dejošanai, bet arī ģitāras spēlei, labai grāmatai un laikam kopā ar draugiem.

“Portālā “Ziemeļlatvija” izlasīju publikāciju par mecenāti Māru Dāmi,” stāsta Alise Zvejniece. “Ļoti iedvesmoja viņas izaugsmes ceļš. Mans pašmērķis nav nopelnīt iespējami augstas atzīmes, bet tajā pašā laikā – labas atzīmes nozīmē arī labas zināšanas. Ikdienā mani motivē nākotnes iespējas un mērķi, kuru sasniegšanai būtisks priekšnoteikums ir labas zināšanas.” Alise vidusskolā padziļināti apgūst sociālās zinātnes, bioloģiju un latviešu valodu. Lielākais izaicinājums jaunajā mācību gadā viņai būs apliecināt sevi kā labu skolas jauniešu prezidenti, uzrakstīt kvalitatīvu zinātniski pētniecisko darbu un atrast savu īsto ceļu dzīvē. Par priekšā stāvošajiem augstākā līmeņa eksāmeniem viņa šobrīd īpaši neraizējas. “Redzēju, cik mūsu skolotāji pagājušajā gadā labi sagatavoja 12.klašu skolēnus augstākā līmeņa eksāmeniem. Zinu, ka arī šogad viņi darīs visu iespējamo, lai mēs tajos sasniegtu labus rezultātus.” Alise brīvajā laikā dzied arī Smiltenes vidusskolas jauniešu korī “Lido”. Un vēl viņa atpūšas pastaigās pa Smilteni. “Priecē, ka tā pēdējos gados kļūst aizvien skaistāka un sakoptāka.”

Simona priecātos, ja Māras Dāmes stipendija arī citus skolas jauniešus motivētu labāk mācīties un būt sabiedriski aktīvākiem. Viņa un Dāvis par lielāko izaicinājumu šajā mācību gadā uzskata labi nokārtot optimālā līmeņa centralizētos eksāmenus. Abi jaunieši noteikti arī šogad piedalīsies mācību priekšmetu olimpiādēs. Dāvis iepriekšējā mācību gadā piedalījās vācu valodas, bioloģijas, ģeogrāfijas, ķīmijas, fizikas un matemātikas valsts olimpiādēs. Vācu valodas olimpiādē tika uzaicināts uz valsts kārtu – pārstāvēt skolu Latvijas mērogā. Katra no mācību olimpiādēm nozīmēja papildu darbu, taču arī Dāvi darbs nebaida. Stipros pamatus Dāvim devusi viņa krietnā ģimene, darbs lauku saimniecībā un vēlme izaugt par vispusīgi izglītotu cilvēku. Vidusskolā Dāvis izvēlējies vides un sociālo zinātņu virzienu. Par nākotnes iecerēm puisis pagaidām vēl klusē, taču viņš ir pārliecināts, ka tad, ja ieguldīs laiku un darbu savā izaugsmē, tas kādreiz noteikti atmaksāsies.

Teksts: Baiba Vahere

Foto: Jānis Ūdris