Mārtiņdiena

20231110_101035

Veselīgam līdzsvaram vienlīdz būtiska gan nopietnība, gan spēja priecāties un uzturēt možu garu. Mūsu tautas tradīcijas ietver no paaudzes paaudzē pārmantotu gudrību, dzīvessziņu, kas latviešiem palīdzējuši izturēt pat visgrūtākos laikus. 10.novembrī Smiltenes vidusskolā vērām durvis ziemai un svinējām rudens saulgriežus – Mārtiņus.

Zeme rībēja, Mārtiņa bērniņi “danci veda”, gāja rotaļās un ķekatās. Kopā ar viņiem darbojās un latviešu tautas tradīcijas apgūt palīdzēja skolotājas Līga Osma, Eva Uldriķe, Elita Stieģele, Maija Cinkus un Inita Marksa.

Mārtiņdienas tirgus ir viena no skolēnu iemīļotākajām Smiltenes vidusskolas tradīcijām. Šoreiz tas bija īpaši vērienīgs un skaists. Bet gatavošanās tirgum sākās jau vairākas dienas pirms tā. Mājās, kur kādam ar mammas, kādam ar tēta, vecmāmiņas vai vectētiņa, brāļa vai māsas atbalstu tika sarūpētas preces, ko tirgot. Daži tirgotāji savas uzticamās komandas atbalstu piedzīvoja arī tirgus dienā…

Jo lielāks ieguldītais darbs, jo lielāks gandarījums un lepnums par paveikto. Bērniem, protams, prieks arī par nopelnīto naudiņu.

Ja ar vārdiem vajadzētu uzgleznot pasākumā valdošo noskaņu, būtu jāzīmē tā īpašā, ne ar ko citu nesalīdzināmā gaisotne, kad kopā sanākusi visa saime – jauni un veci, lieli un mazi, atvērti viens otram labestībā un dāsnumā.

Paldies visām ģimenēm par tirgotājiem dāvāto iedrošinājumu un atbalstu! Paldies arī pircējiem, jo kas gan būtu tirgus bez viņiem, vai ne?

Teksts un foto: Baiba Vahere

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux