Rekomendācijas saistībā ar COVID 19 uzliesmojumu pasaulē

covid19

Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss atzinis, ka jaunā koronavīrusa izraisītās infekcijas (COVID-19) uzliesmojums ir starptautiskas nozīmes sabiedrības veselības apdraudējums. Attīstoties epidemioloģiskajai situācijai pasaulē, noteiktas jaunas COVID-19 skartās teritorijas. Tāpēc atbildīgie dienesti stingri aicina pašreiz nebraukt uz COVID – 19 infekcijas skartajām teritorijām, kurām piemēroti īpašie kurām piemēroti īpašie piesardzības pasākumi, jo pastāv liels inficēšanās risks, kā arī personai varētu būt grūtības ar atgriešanos Latvijā, piemēram, dažādu noteikto karantīnas pasākumu dēļ citās valstīs.

Vienlaicīgi aicinām arī izvērtēt citus ārvalstu braucienus, ņemot vērā brauciena laikā aptvertās tranzīta valstis, lidostas, dzelzceļa stacijas, autoostas, pasākuma raksturu un dalībnieku struktūru. Jebkurā valstī, kuru skārusi Covid-19 infekcija, var ieviest jaunus karantīnas pasākumus, kas var būtiski ierobežot ceļošanas iespējas un nokļūšanu mājās.

Lūdzam sekot aktuālai informācijai par infekcijas skartajām teritorijām, uz kurām tiek attiecināti īpaši piesardzības pasākumi, Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā https://spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/757)

Veselības nozares profesionāļi rekomendē, ja bērns pēdējo 14 dienu laikā ir bijis ceļojumā Spānijā, Francijā, Vācijā, Austrijā, Šveicē, Itālijā, Japānā, Singapūrā, Dienvidkorejā, Irānā, Ķīnā:

• bērnam neapmeklēt izglītības iestādi,
  • vecākiem:
    • sazināties ar ģimenes ārstu,
    • sadarbībā ar ģimenes ārstu novērot bērna veselību 14 dienas pēc ceļojuma,
  • ja minētajā laika periodā akūtas augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana):
    • bērnam nav parādījušies, viņam var atļaut apmeklēt izglītības iestādi ar ģimenes ārsta izziņu,
    • bērnam ir parādījušies, nekavējoties zvanīt 113 un informēt ārstniecības personu par simptomiem un ceļojumu uz skarto teritoriju.

COVID-19 infekciju izraisošais koronavīruss izplatās:

• tieši kontaktējoties ar inficētu personu,
  • ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot,
  • kā arī netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Rekomendācijas personīgās higiēnas un profilakses pasākumu ievērošanai:

sekot savam un bērnu veselības stāvoklim, nedoties uz darbu (skolu) ar elpošanas ceļu infekcijas slimības pazīmēm (klepus, sāpes kaklā, paaugstinātā ķermeņa temperatūra),

• bieži mazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm, īpaši pēc tualetes apmeklējuma, sabiedrisku vietu apmeklēšanas, pirms ēšanas, pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi,
  • ja nav iespējas nomazgāt rokas, tās nepieciešams dezinficēt ar spirtu saturošiem roku dezinfekcijas līdzekļiem,
  • izvairīties no pieskaršanās sejai (acīm, degunam un mutei) ar nemazgātām rokām,
  • izvairīties no tuva kontakta ar cilvēkiem, kuriem ir akūtas elpceļu infekcijas simptomi,
  • klepojot un šķaudot nosegt muti un degunu ar vienreizlietojamo salveti, kuru pēc lietošanas izmest atkritumos, un pēc tam nomazgāt rokas,
  • tīrīt un dezinficēt virsmas un priekšmetus, kuriem bieži pieskaras cilvēki, ar sadzīvē lietojamiem dezinfekcijas līdzekļiem,
  • regulāri tīrīt un vēdināt telpas.

Smiltenes vidusskola šobrīd ievēro visas izglītības iestādēm sniegtās rekomendācijas un lūdz vecākus, kuru bērni brīvlaikā bijuši ārpus valsts, informēt par to klases audzinātāju un ģimenes ārstu.

Izvērstāka informācija iedzīvotājiem, jautājumi un atbildes, ekspertu viedokļi, ieteikumi darba devējiem, COVID19 slimnieku ģimenes locekļiem u.c. būtiskākā, ar COVID -19 saistītā informācija: