Skanīgie un garšīgie Mārtiņi Smiltenes vidusskolā

dsc_0158

Mārtiņdiena latviešiem jau no senatnes daudzināta kā ziemas sagaidīšanas svētki. Šogad aukstākā gadalaika sākums vērojams ne tikai kalendārā, bet arī dabā – mežus un laukus klāj balta dūnu villaine. Šī diena iezīmē viduspunktu starp rudens un ziemas saulgriežiem. Ar Mārtiņiem noslēdzas mistikas apvītais Veļu laiks un sākas Ledus laiks. Arī Smiltenes vidusskolā 10. novembrī raženi nosvinēta tradicionālā latviešu gadskārta – Mārtiņdiena.
Ar skanīgām mazo sākumskolas bērnu balsīm un Mārtiņdienas dziesmām iesākās 10. novembra rīts Smiltenes vidusskolas Rīgas ielas namā. Mirdzoši, zinātkāri pirmklasnieku skatieni vērās skolotāju un klasesbiedru virzienā. Bija gaidāms brīnišķīgs notikums – tradicionālais ķekatu gājiens, kas paliks dalībnieku atmiņās kā spilgts Mārtiņdienas piedzīvojums. Krāsainās maskās tērpti pirmklasnieki ar dziesmu „Kur tu teci, gailīti” jautrā solī skolotāju pavadībā devās ķekatu gājienā pa skolu. Dobjai bungu rīboņai atbalsojoties skolas ēkas klasēs un gaiteņos, mazie skolēni apciemoja pārējos klasesbiedrus, skolotājus, skolas darbiniekus. Čalojošas bērnu balsis, smiekli un tautasdziesmu melodijas pieskandināja skolu, un Rīgas ielas namā valdīja patiesi pacilājoša gaisotne.
Savukārt Dakteru ielā mazie trešās un ceturtās klases skolēni kopā draugiem no piektās klases piedalījās Mārtiņdienas tirdziņā. Kopā ar klašu audzinātājām un vecākiem skolas zālē aktīvi noritēja bagātīga tirgošanās. Mazie pārdevēji savu preci cītīgi reklamēja, kā mācēja. Kāds bija sagatavojis rosinošus reklāmas plakātus, cits īpaši piedomājis pie tirdzniecības vietas noformējuma un sava vizuālā tēla. Drosmīgākie piesaistīja pircēju uzmanību, atraktīvi stāstot par produkciju un to demonstrējot. Iepirkt garšīgus, smaržīgus un ar mīlestību gādātus kārumus ieradās pārējie skolas biedri un skolotāji no Dārza un Dakteru ielas namiem. Tirdziņš pulcēja vienkopus lielus un mazus pirkt un pārdot gribētājus. Mazajiem tirgoņiem atbalstu sniedza uz pasākumu atnākušie vecāki, vecvecāki, skolotāji, brāļi un māsas. Saldumu, kūku un cepumu sortimentu papildināja dažādi rokdarbi: sveču dekori, adījumi, rotas un citi mākslinieka roku izloloti dārgumi. Par sākumskolas Mārtiņdienas aktivitātēm priecājās arī vecāko klašu skolēni, kuriem tirgū nopērkamie kārumi atmiņās atsauca bērnības garšu.
Paldies atsaucīgajiem bērnu vecākiem, skolotājiem un skolēniem par kopā būšanu! Mārtiņdiena Smiltenes vidusskolā aizvadīta godam, un ziema sagaidīta darbīgā atmosfērā. Lai silts un mīlestības piepildīts Ziemas saulgriežu gaidīšanas laiks!

Ilva Dūmiņa