Skolēni par godu Latvijas neatkarības atjaunošanai iestādījuši cerību kociņus

ozoli

“2018. gadā, kad svinējām Latvijas simtgadi, arī mūsu ozoli bija sarūpējuši dāsnu dāvanu – bagātu zīļu ražu,” stāsta Smiltenes vidusskolas direktores vietniece Inese Raiskuma. “Tā radās iecere – skolas priekšā izveidot ozolu dobi, kurā pirmklasnieki iesēja zīles. Daļa kociņu jau tika iestādīti pagājušajā rudenī, bet pārējos glabājām Latvijas neatkarības atjaunošanas 30.gadadienai. Šos ozoliņus nosaucām par cerību kociņiem.”

“Datumam jau nav nozīmes. Ņemot vērā lielo aizņemtību, skolēni ozoliņu stādīšanai varēja izvēlēties ģimenei piemērotāko laiku. Bet jau līdz 12.maijam visi cerību kociņi bija tikuši pie jauniem saimniekiem,” priecājas Inese Raiskuma.

Ozoliņi vēl mazi, tāpēc vairāki bērni tos pagaidām iestādījuši piemājas teritorijā. Daži, kad paaugsies, savus kociņus vedīs uz mežu. Ir arī ozoliņi, kas jau pavisam drīz iesakņosies uz palikšanu lauku sētās. “Lai stipra Latvija un arī mēs,” ar šādu vēlējumu savu ozoliņu iestādīja Elizabete.

Zīles, kuras laidušas pasaulē cerību kociņus, nāk no simtgadīgā ozola, kas aug direktores vietnieces Ineses Raiskumas vectēva mājās. “1920. gadā mans vectēvs Rūdolfs, pārnācis no Latvijas Brīvības kara, kurā no 1918. līdz 1920. gadam cīnījies Daugavpils kājnieku pulkā, apprecēja manu vecmammu Martu, apmetās uz dzīvi senču vietā Palsmanes pagasta Pūķu ciema “Gobājos” un iestādīja šo ozolu.

Esmu direktores vietniece, tātad pamatā veicu administratīvo darbu. Tomēr gan tagad, gan vadot Smiltenes Trīs pakalnu sākumskolu, man vienmēr paticis plānot skolas plašā pagalma apzaļumošanu un piedalīties dabas projektos, tajos iesaistot arī skolēnus.

Šobrīd, kad visapkārt tik daudz negāciju, ir svarīgi turēties pie kā skaista un laba. Šie ozoli lai ir kā atgādinājums  – viss būs labi! Lai mūsu Latvija aug un zaļo tāpat kā šie ozoli! Lai to stādītāji – mūsu jaunā  paaudze aug stipra un gudra!”

Teksts: Baiba Vahere, foto: no Ineses Raiskumas un skolēnu personiskā arhīva