Skolēni sacenšas pirmās palīdzības sniegšanā

pirma_palidziba (20) (Medium)

Piektdien   pie Blomes pamatskolas tika simulēti dažādi šausmu filmu cienīgi atgadījumi. Tur bija gan kritiens no augstuma, gan satiksmes negadījums, nocirsts pirksts un malkas šķemba iedūrusies plaukstā, kādam acī ielijis nezināms kodīgs šķidrums, vienai meitenei kājā iekodis suns, bija futboliste, kurai ausī ielīdis kukainis,  un meitene, kurai spēles laikā sākās astmas lēkme un  tika veikta arī atdzīvināšana. Ar tik sarežģītām situācijām nācās tikt galā pirmās palīdzības programmas sacensību dalībniekiem.
Lielākā daļa pieaugušo apmulstu šādos negadījumos, tomēr tie, kuri ir mācījušies, kā palīdzēt cietušajiem, zina, ka pirmā palīdzība it kā ir diezgan vienkārša. Parasti šādās reizēs, arī sacensībās, ir liels satraukums. Glābējiem svarīgi ir saglabāt mieru, rīkoties mērķtiecīgi un domāt arī par savu drošību. Jāprot sarunāties ar cietušo, mierināt viņu, izvēlēties, kādā pozā viņu novietot, vai vispār drīkst kustināt, jāpārbauda, vai nav vēl citi ievainojumi, nedrīkst ļaut atdzist cietušajam, jāprot savlaicīgi izsaukt ātro palīdzību.
Lai veicinātu skolēnos līdzcietības un atbildības jūtas, kā arī atraisītu vēlmi un drosmi palīdzēt cietušajiem veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās, tajā pašā laikā neapdraudot pašiem savu veselību un dzīvību, ik gadu pavasarī ar Sarkanā Krusta Valkas nodaļas un Smiltenes novada Izglītības pārvaldes atbalstu tiek rīkotas skolēnu sacensības pirmās palīdzības sniegšanā.
Lai veiksmīgi startētu šādās sacensībās, nepietiek tikai ar teorētiskām zināšanām. Glābējiem ir jābūt arī pietiekoši komunikabliem un atraktīviem, ar pārliecību par savu darbību un pārliecināšanas spējām, kā arī iejūtīgiem un uzmanīgiem.
Šogad sacensības notika 19. maijā pie Blomes pamatskolas. Tajās piedalījās Smiltenes un Gulbenes novadu komandas. No Smiltenes novada paši labākie izrādījās Smiltenes jaunsargi, kuri bija pieredzējuši jau vairākas šādas sacensības. 2.vietā Smiltenes vidusskolas 6.b klases komanda “Snurfi” un 3.vietā bija Bilskas pamatskolas komanda,  Smiltenes vidusskolas 6.e klases komanda –  4. vietā.

Ginta Rudzīte