Smiltenes vidusskolā noslēgusies “Prāta piespēļu” pirmā sezona

53 (Copy)

Visu šo mācību gadu reizi mēnesī Smiltenes vidusskolā norisinājās erudīcijas konkurss “Prāta piespēles”. Konkursu vadīja Justīne un Jānis Siliņi. Sacensības notika divās vecuma grupās. 7. – 9.klašu konkurencē savstarpēji sacentās Smiltenes novada pamatskolu skolēni, bet 10. – 12.klašu grupā erudīcijā mērojās vidusskolas vecuma jaunieši no Smiltenes un kaimiņu novadu skolām. Skolēnu interese par konkursu ar katru tā kārtu tikai pieauga, tāpēc jau izlemts, ka “Prāta piespēles” Smiltenes vidusskolā noteikti būs arī nākamajā mācību gadā.

“Prāta piespēlēs” piedalījās jaunie erudīti no Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas, Grundzāles pamatskolas, Palsmanes pamatskolas, Variņu pamatskolas, Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas, no Valmieras tehnikuma, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas, kā arī no Smiltenes tehnikuma, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma.

Komandas cīnījās ne vien par labākajiem rezultātiem katrā konkursa kārtā, bet arī kopvērtējumā. Erudītākie un veiksmīgākie dalībnieki tika pie garšīgām balvām. Visa mācību gada garumā “Prāta piespēles” atbalstīja Smiltenes novada pašvaldība un vietējie uzņēmumi: “Birzī”, “Smiltenes Kebabs”, SIA “InGo” un SIA “Vibo”.

Veiksmīgākie 8.kārtā un sezonas kopvērtējumā

Konkursa noslēguma – astotajā kārtā katra komanda varēja aicināt savā pulkā arī vienu skolotāju.
7. – 9.klašu grupā 1.vietu izcīnīja Palsmanes pamatskolas komanda “Vienalga”, 2. vietu – Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas “Leģendas” un 3.vietu – Smiltenes vidusskolas “4 kalkulatori”. 10. – 12.klašu konkurencē 1.vietu nopelnīja Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas komanda “Min un rullē”, 2.vietu – Smiltenes vidusskolas “Šikeri” un 3.vietu Smiltenes vidusskolas “Elizabetes II fanu klubs”.
Kopvērtējumā 7. – 9.klašu grupā:

1.vieta – Smiltenes vidusskolas komandai  “Das Streicholzshächtelchen“,

2.vieta – Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas komandai “Aizliegtais paņēmiens”,

3.vieta – Smiltenes vidusskolas komandai “Galvassāpes”.

Kopvērtējumā 10. – 12.klašu grupā:

1.vieta – Smiltenes vidusskolas komandai “Akmeņotāji”,

2.vieta – Smiltenes vidusskolas komandai “Elizabetes II fanu klubs”,

3.vieta – Smiltenes vidusskolas komandai “Upenīte”.

Kas rosināja skolēnus no Apes, Gaujienas, Palsmanes, Valkas, Valmieras un Cēsīm darbdienas vakarā reizi mēnesī mērot ceļu uz Smilteni? “Prāta piespēļu” izvērtējumos biežāk sastopamās atbildes: “Lai labi pavadītu laiku ar draugiem”, “Jo patīk pārbaudīt savas zināšanas”,  “Lai iegūtu jaunas zināšanas”, “Jo ir jautri”, “Ir interesanti”.

“Leģendas” un “Aizliegtais paņēmiens” no Apes

No vairākām skolām konkursā piedalījās ne viena vien komanda. Arī Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolu pārstāvēja divas komandas – “Leģendas” un “Aizliegtais paņēmiens”. 7. – 9.klašu komanda “Leģendas” ir apņēmības pilna piedalīties konkursā arī nākamajā mācību gadā. Kā atzina paši jaunieši: “Tas ir lieliski pavadīts laiks kopā ar draugiem un skolasbiedriem. Konkursa starpbrīžos esam iepazinušies ar skolēniem no citām skolām un uzzinājuši daudz jauna.  Vairāki 9.klases jaunieši no komandas “Aizliegtais paņēmiens” nākamajā mācību gadā plāno mācīties Smiltenes vidusskolā. Piedalīšanās “Prāta piespēlēs” viņiem palīdzējusi labāk iepazīt skolu un skolēnus, uzzināt daudz jauna, nostiprinājusi pārliecību, cik vērtīgi ik pa laikam izmēģināt ko jaunu un pie pirmajām neveiksmēm nepadoties. Evelīna vidusskolā vēlas padziļināti apgūt dabaszinātnes, Laura – sociālās zinātnes. Pārējie pagaidām vēl domā, ko darīs pēc devītās klases. Apes jaunieši saka arī īpašu paldies skolas direktorei un vēstures skolotājai Dinai Meisterei, kā arī matemātikas skolotājai Sanitai Saulgriezei, kuras viņus iedrošināja nepadoties un cīnīties līdz noslēdzošajai kārtai.

Panākumu atslēga – dažādās intereses
7. – 9.klašu konkursa uzvarētāji – Estere Anna, Pauls, Emīls, Kristers un Kārlis no komandas “Das Streicholzshächtelchen“ ir klasesbiedri. No “Prāta piespēlēm” viņiem vislabāk atmiņā paliks kopīgie joki, Kārļa zīmējumi un lācītis Kārlis, kurš tika ņemts līdzi uz “Prāta piespēlēm” tad, kad komandas biedrs Kārlis netika. Par savu panākumu atslēdziņu viņi uzskata dažādās intereses. “Ja visi labi pārzinātu kādu vienu jomu, tad diez vai iegūtu 1.vietu kopvērtējumā,” atzīst Estere Anna, kura šajā mācību gadā pārstāvēja Smiltenes vidusskolu arī LTV1 erudīcijas konkursā “Gudrs, vēl gudrāks”. Jaunus faktus “Das Streicholzshächtelchen“ dalībnieki iegūst internetā, ceļojot, sarunās ar erudītiem cilvēkiem.
Noslēguma kārtā kopā ar komandu spēlēja Smiltenes vidusskolas matemātikas skolotāja Sandra Pakule, kura pēc spēles teica: “Esmu lepna par iespēju spēlēt kopā ar šiem jaukajiem un zinošajiem jauniešiem!”

Skolā viņus pazīst kā “Akmeņotājus”

10.-12.klašu komandu kopvērtējumā uzvarēja Smiltenes vidusskolas komanda “Akmeņotāji”. Kāpēc “Akmeņotāji”? “Jo esam stipri kā akmens un gatavi izlauzties cauri arī visgrūtākajiem jautājumiem,” par komandas nosaukuma izvēli stāsta 11.klases skolēni Alise, Arnis, Lauma un Marta.  Šis nosaukums mums tā “pielipis”, ka tagad visā skolā zina, ka esam “Akmeņotāji”. Veidojot komandu, mūs vienojošais faktors bija draudzība. Visi dzīvojam kopmītnēs, jo esam no Raunas, Vidagas un Gaujienas. Alise, Lauma, Marta un Arnis konkursa noslēguma kārtā savā komandā uzaicināja matemātikas skolotāju Līgu Zālīti, kura ir arī šā konkursa idejas autore un ieguldījusi lielu darbu tā organizēšanā.

Kāpēc “Prāta piespēles”?

Kā radās konkursa nosaukums “Prāta piespēles”? – “Tāpat kā sportā, arī erudīcijas spēlēs komandai, lai gūtu labus rezultātus, jāprot sadarboties, piespēlēt,” skaidro Līga Zālīte, kura arī pati ir liela erudīcijas konkursu fane. “Ikdienā bieži vairāk domājam par mācību vielu, atzīmēm un eksāmenu rezultātiem, bet skolēnu izaugsmē tikpat nozīmīga ir erudīcija, vispusīgas zināšanas, ko var labi uzlabot šādos konkursos.”

“Esam ļoti pateicīgi, ka skolotāja Līga Zālīte piekrita noslēguma kārtā spēlēt ar mums, jo zinām, ka daudzi viņu gribēja savā komandā,” atzīst ” “Akmeņotāji”, apņēmības pilni turpināt piedalīties erudīcijas konkursā arī nākamajā mācību gadā. Par lielāko ieguvumu no piedalīšanās konkursā viņi uzskata jaunas zināšanas un iespēju kopā interesanti pavadīt brīvo laiku.

Pārsteigti, piedzīvojot tik lielu atsaucību

“Ļoti izdevusies sezona,” pēc “Prāta piespēļu” noslēguma atzīst arī konkursa vadītāji Justīne un Jānis Siliņi. “Bijām pārsteigti, piedzīvojot tik lielu atsaucību.”

Jānis un Justīne vada arī erudīcijas konkursus “Prāto Grundzālē”, “Prāto Cēsīs” un “Trimpus prāto” (Cēsīs). Reizēm arī  paši piedalās citu rīkotajās erudīcijas spēlēs. Bet tam, diemžēl, laika paliek aizvien mazāk laika.  Gatavošanās erudīcijas konkursiem Justīnei un Jānim ir kā otrs darbs, kas prasa daudz laika. “Taču, redzot cilvēku atsaucību un pozitīvās emocijas, vērojot, kā viņi cīnās, domā atbildes un izbauda spēli, ir tik liels gandarījums! Ieguldītais darbs noteikti ir tā vērts.”Ikdienā Jānis strādā tūrisma aģentūrā, bet Justīne bankā.

Teksts un foto: Baiba Vahere

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux