Smiltenes vidusskolas jaunieši par kultūras vērtībām Kultūras kanona konkursā

20161107_142220

Smiltenes vidusskolas jaunieši veiksmīgi piedalījās Kultūras kanona konkursā 2016-2017, kas 7.novembrī risinājās Cēsīs. Konkursu rīko Latvijas Kultūras akadēmija ar mērķi uzturēt diskusiju par Latvijas kultūras mantojumu un nacionālo identitāti. Šī gada konkursa moto bija “Kultūras kanona vērtības Latvijas simtgadei – ikvienam, ik dienu.”

Konkursā veiksmīgi piedalījās 11.klases skolnieces  Loreta Drone, Elza Ķestere un Laura Rubene. Lai sagatavotos konkursam, notika rūpīga Latvijas Kultūras kanona vērtību izpēte, tika vērtēts, kuras vērtības ir aktuālas un īpaši nozīmīgas jauniešiem sagaidot Latvijas simtgadi. Par tādām atzinām latviešu tautastērpa tradīciju, Kārļa Padega daiļradi un Jāzepa Vītola “Gaismas pili”.

Līdzās Latvijas kultūras vērtībām tika izvēlētas arī divas Smiltenes novada kultūras liecības, ar kurām lepojamies un kuras stiprina piederības sajūtu Latvijai. Par šādu vērtību izvēlējāmies Blomes  amatierteātra izrādi „Austras grāmata”, kas atspoguļo Austras Jurgenas atmiņas par Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un dzīvi tur. Izsūtīto dzīvesstāstu iepazīšana lugas tēlos un mākslas valodā palīdz šodienas jaunietim līdzpārdzīvot un saprast mūsu tautas gara spēku. Loreta, gatavojoties konkursam, atzina, ka viena lieta ir skatīties Holivudas filmu, kurā šauj, spīdzina, bet pavisam cita lieta – satikt cilvēkus, kuri pārdzīvojuši izsūtīšanu, izgājuši moku ceļus Sibīrijā. Tāpēc konkursā amatierteātra uzvedums tika izcelts kā vēsturiskās atmiņas un kultūras mantojuma piemērs, kurš, sagaidot Latvijas simtgadi, palīdz labāk saprast un cienīt ceļu, ko gājuši mūsu novadnieki.

Par otru mūsu novada kultūras vērtību izvēlējāmies Smiltenes podnieka Jēkaba Drandes veikumu, kurš bija viens no profesionālās keramikas aizsācējiem un deva ieguldījumu latviešu tautas ornamenta tradīcijas nostiprināšanā, savos traukos iedzīvinot latviskos rakstus un krāsas.

Piedalīšanās konkursā ļāva plašāk paraudzīties uz Vidzemes kultūras mantojumu, gūt apstiprinājumu tam, cik bagāti esam ar cilvēkiem, tradīcijām, dziesmām, pieminekļiem, svētkiem un vienkārši – prieku. Aizraujoši bija vērot dažādu skolu komandu uzstāšanos, ar smaidu klausījāmies kriminālmistērijā par kontrabandas slēpšanu platos brunčos Saulkrastos, stāstā par sievieti – bāku, kas vēstīja par jūrnieka sievu, kura vētru laikā kāpa priedē, lai ar iedegtu lukturi sagaidītu krastā vīru no zvejas jūrā.

Ceļš pretī Latvijas simtgadei ir sācies. Mēs esam devuši apliecinājumu sava novada dārgumiem un to iedzīvināšanai simtgades svinību plānošanā.

skolotāja Daina Zelmene