Smiltenes vidusskolas skolēni iepazīst Latvijas lauku kultūrvidi

7

28.marta rītā 3.a klases skolēni kopā ar audzinātāju Antru Alksni ciemojās pie klasesbiedra Matīsa Paula-Pāvula, kurš dzīvo Smiltenes novada lauku mājās „Macuļi”. Tur viņa ģimenei pieder lauku saimniecība, kurā audzē aitas un liellopus. Tā kā ir pavasaris, aitu ganāmpulka mammām ir sadzimuši mazie jēriņi, ko skolēni ar neviltotu interesi devās iepazīt.
Iebraucot latviskā lauku sētā, ciemiņus no skolas sagaidīja pats Matīss, apzinīgi norādot ceļa virzienu, kur autobusam piestāt. Laipni uzņemti, sasveicinājušies ar Matīsa mammu un tēti, skolēni straujiem soļiem devās uz kūti pie aitām. Tika aplūkotas aitu mammas ar mazuļiem un kaza Rebeka, kurai ļoti garšo āboli. Bērni ar neviltotu interesi cienāja amizanto kazu dāmu ar gardiem ābolu gabaliem. Atsevišķā, norobežotā kūtī mitinājās arī jēriņi, kuri palikuši bāreņos, jo mammas visus bērnus izbarot nevar. Skolēniem tika dota iespēja dalīties ar sirds siltumu. Viņi varēja jērus samīļot, noglāstīt, turēt klēpī un pabarot no pudelītes. Izrādījās, ka tas nav nemaz tik vienkārši – ir jāprot jēriņu pareizi turēt, lai viņš spētu zīst pudelītē ielieto pienu. Pēc mazuļu apjūsmošanas, skolēni labprāt iesaistījās sportiskās aktivitātēs, lēkādami pa siena ruļļiem. Tas bija saviļņojošs piedzīvojums. Pēc skolēnu nerimstošās enerģijas lēkt un skriet pa salmu ruļļiem jāsecina, ka šādas atrakcijas ir jautrākas nekā spēļu laukuma apmeklējums. Laiku pa laikam tika izkratīts siens no zābakiem, un atkal trauksmainā skrējienā!
Kad skolēni bija izkustējušies un kārtīgi aprūpējuši jērus, Matīsa mamma visus aicināja dzīvojamajā mājā. Kā laipna namamāte viņa bija sagatavojusi bērniem radošo darbnīcu. Skolēni gatavoja mazus papīra jēriņus, kas tika aplīmēti ar īstu aitu vilnu. Tas bija aizraujoši! Mazo mākslinieku radītais aitu ganāmpulks tika izstādīts uz vitrīnas, lai visi klātesošie varētu aplūkot kopīgo veikumu. Matīsa tētis, savukārt, pastāstīja par dzimtas mājas vēsturi, ko viņš ļoti pamatīgi un detalizēti izpētījis.
Pēc tik daudziem emocionāliem piedzīvojumiem un spilgtiem iespaidiem visiem lieliski garšoja uz ģimenes pavarda vārītā Matīsa mammas piparmētru tēja un skolas ēdnīcā ceptais kliņģeris. 3.a klases skolēni un audzinātāja saka lielu paldies Matīsa mammai un tētim par sirds silto un laipno uzņemšanu.
Bērniem izbrauciens sagādāja gandarījumu un prieku. Tika iepazīta lauku kultūrvide. Skolēni labprāt dalījās emocijās un iespaidos par braucienu. Laurai Geidānei ļoti patika mazie jēriņi. Viņa saka: „Pie mājas ir tik skaista apkārtne. Tur bija kaziņa Rebeka, kura mēdījās.” Gustavs Stāvausis-Bērtiņš atceras, kā barojis jērus. Viņam paticis gatavot jēriņus no aitu vilnas un ļoti garšojusi tēja. Emīls Goba kā tehnisks puisis saka: „Man patika apskatīt kombainus un traktorus. Tur bija ļoti interesanti”. Markuss Priedītis atceras: „Man patika, ka viens jēriņš uzkāpa uz savas māmiņas un stāvēja. Kaza bija smieklīga, bārdaina.” Džastinai Laurai Kudulei ļoti garšoja piparmētru tēja! Fēlikss Kurguzs uzzināja, kāda ir lauku dzīve. Viņš vaļsirdīgi saka: „Man īsti nepatika, kā kūtī oda, bet pēc tam pieradu, baroju aitas un jēriņus.” Emīlijai Annai Kalniņai ļoti patika barot jēriņus un skraidīt pa siena ruļļiem. Vissmieklīgākais, viņasprāt, bija tas, ka izdevies nofotografēt kazu mirklī, kad viņa rādījusi mēli. Tēja arī bijusi ļoti garšīga! Mārcis Āboliņš, savukārt, gribētu vēl kādu reizi aizbraukt pie Matīsa, jo tur bija ļoti interesanti!
Ciemošanās Matīsa ģimenes lauku sētā pagāja ļoti ātri. Pienāca laiks atvadīties un doties uz mājām ar ceļa vārdiem uz drīzu tikšanos. Skolēni atzina, ka labprāt vēl kādā saulainā dienā dotos ciemos pie klasesbiedra Matīsa ģimenes, lai izzinātu vēl citus lauku sētas noslēpumus.

3.a klases audzinātāja Antra Alksne