Viktorīna 4. – 6. klasēm “14. maijs – Mātes diena”.

4-6

Maijs atnāk ne tikai ar manāmi garākā dienām, spožāku sauli debesīs un pirmajām dārzā uzplaukušajām narcisēm un tulpēm, bet arī ar skaistiem svētkiem par godu mūsu mammām. Mātes diena ir starptautiski svētki, kuri katru gadu tiek svinēti maija otrajā svētdienā – šogad tas būs 14. maijs.

Mūsdienās zināmās Mātes dienas pirmsākumi ir meklējami vēl 16.-17. gs. Anglijā, kur Mātes diena tika svinēta Lielā gavēņa laika ceturtajā svētdienā. Lai arī 19. gs. Anglijā šī tradīcija pilnībā izzuda, Mātes dienas svētki tomēr atjaunojās, sākumā gan tikai Amerikas Savienotajās valstīs. Mātes dienas svinēšanu iedibinājusi amerikāniete Anna Rīsa Džārvisa, godinot savu māti. Viņa uzstājīgi cīnījās par mātes lomas oficiālu atzīšanu sabiedrībā. Pamazām Mātes dienas svinēšanas tradīcija izplatījās visās Amerikas Savienotajās Valstīs, un oficiāli 1913. gadā prezidents Vilsons Mātes dienu lika ierakstīt kalendārā kā oficiālus Amerikas nacionālos svētkus. Pēc Annas Džārvisas nāves, maija otrajā svētdienā svētkus svin nu jau vairāk nekā 40 valstīs, tai skaitā arī Latvijā.

Latvijā Mātes dienu sāka svinēt 1922. gadā. Sākumā šo dienu pārsvarā svinēja draudzes un biedrības. 1938. gadā prezidents Kārlis Ulmanis izteica priekšlikumu šo dienu dēvēt par Ģimenes dienu, jo katra ģimene sākas ar māmiņu. Padomju gados Mātes diena netika svinēta, bet tika aizstāta ar 8. marta svinībām. Līdz ar brīvo Latviju Mātes dienas skaistā tradīcija atgriezās.

Tā kā Mātes diena nemainīgi iekrīt svētdienā, ikviens var atrast un veltīt laiku savām mammām, neattaisnojoties ar darbiem un mūžīgo laika trūkumu. Pats būtiskākais ir tām pateikties par dzīvības došanu, auklēšanu un audzināšanu.

Atgādinot par šiem īpašajiem svētkiem, Smiltenes vidusskolas bibliotēka aicina 4. – 6. klašu skolēnus piedalīties viktorīnā “14. maijs – Mātes diena”!

Šoreiz pareizās atbildes lūgums iesniegt līdz 18. maijam! Viktorīnas uzvarētājs iegūs pārsteiguma balviņu!