Rīts sākas ar tiesu

DSC_0632

3.decembra rīts Smiltenes vidusskolā sākās ar divām nopietnām tiesas sēdēm. Klasesbiedru un skolotāju priekšā par nonākšanu konfliktā ar likumu stājās Mateo Falkone no Prospēra Merimē noveles “Mateo Falkone”. Viņš nogalinājis pats savu dēlu – desmitgadīgo Fortunato…

Liecinieku statusā tiesas sēdēs piedalījās seržants Teodoro Gamba, kurš ar viltu panācis, ka mazais Fortunato pirmais Falkones dzimtā kļuvis par nodevēju. Tā, saskaņā ar korsikāņu tradīcijām, izpelnīdamies augstāko soda mēru, ko izpildījis paša tēvs…
Liecības sniedza arī Džaneto Sanpjēro, kurš Mateo Falkonem nozadzis kazu un necienīgi izturējies pret voltižēriem (vīriem no karaspēka daļas). Uzklausīta tika Falkones sieva, mazā Fortunato māte Džuzepa un sev uzticēto uzdevumu godam pildīja arī sabiedrības viedokļa paudēji – žurnālisti no 10.a un 10.b klases.
Tiesas sēdes bija vislielākais izaicinājums tiesnesēm, sekretārēm, prokurorēm un advokātiem, jo apsūdzētā un liecinieku argumentos būtisku lomu spēlēja latviskajai pasaules izjūtai svešās korsikāņu tradīcijas.
10.b un 10.a klases skolēniem Prospēra noveļu pasaulē iejusties palīdzēja Smiltenes vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja, direktores vietniece izglītības jomā Valda Cirīte. Literārā tiesa vienlaikus bija atklātā stunda, kurā piedalījās arī skolas izglītības metodiķe Inga Deigele.
Tiesas process notika pēc 10.b klases skolnieces Kristīnes Būces tēta – Viļņa Būces rakstīta scenārija.
Izvērstāks ieskats literārās tiesas sēdēs – tuvākajā laikā.

Baiba Vahere